Arşiv

2021’de Logo Tasarım İlhamı Olan 30 Klasik Fikir

2021’de Logo Tasarım İlhamı Olan 30 Klasik Fikir

Bir işletme logosu, rastgele bir tasarımdan çok daha fazlasıdır. Müşterilerinize markanızın ne anlama geldiğini, neyle ilgili olduğunu gösterebilir ve ayrıca kendinizi nasıl canlandırmak istediğinize bir cevaptır.

Örneğin NBC’nin logosunu ele alalım. Görüntünün bir tavus kuşu olduğu ortada, ancak bir tavus kuşu seçmelerinin nedeni, o zamanlar televizyonda çok az sayıda renkli kanal bulunmasıydı. Bu, birçok insanın hala siyah beyaz televizyonlar kullandığı anlamına geliyor.

Logolarında yer alan ‘Proud as a Peacock’ imzalı renk miktarı, insanların renkli TV konusundaki fikirlerini değiştirme ve değiştirmelerini sağlama umuduyla daraltıldı.

Altı tüy de NBC’deki altı bölüme benziyor.

Şirketin logosunun bu kadar önemli olduğunu düşünmezsiniz ama öyle. Marka için bir amaç duygusu ve aidiyet duygusu işlevi görür. Harika bir logonun gücü gerçekten küçümsenemez.

Şirketinizin daha fazla müşteri kazanmasına, şirketinizin itibarını ve hissini değiştirmesine ve hatta potansiyel olarak yolda daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Bu önemle ilgili olarak, siz ve şirketiniz için ilham kaynağı olacağını umduğumuz en ünlü logo fikirlerinden birkaçına geçelim.

Ödeme: 2021 İçin Bilinmesi Gereken 55 Marka İstatistikleri

Marka Adı Baş Harfleri

Marka adının baş harfleri oldukça açıklayıcıdır. Markanın adında her kelimenin yalnızca ilk harfini kullanırsınız. Tasarım ve format nedeniyle bu markaya oldukça hızlı bir şekilde ayrılan bir logo. Birkaç iyi örnek şunları içerir:

 • Oyun istasyonu- PlayStation logosu, ayakta duran P harfi ve uyuyan S harfidir. Anında tanınır ve bu iki harf hangi şirketi satın aldığınızı bilmeniz için yeterlidir.
 • AOK Güvenliği– Özellikle güvenlik markalarında, çok gayri resmi veya eğlenceli bir şey istemezsiniz. AOK Security’nin marka adının baş harflerini içeren bu basit logosu, olgunlaşmadan tanınabilir.
 • McDonald’s– Mcdonalds’ın büyük M’si, pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası. Siz gerçekten mağazaya varmadan birkaç mil önce, logo gökyüzünü havada bulursunuz ve çocuklar vizyona girdiğinde sevinçle bağırırlardı. Her zaman ikoniktir ve öyle kalacaktır.

Resimli işaretler

Bunlar% 100 resimsel olan logolardır (sadece görseller) ancak logoları markalarının değerli bir parçası haline geldiği için onları hala tanıyorsunuz.

 • Elma- Basit ısırılmış elma, yıllar içinde Apple ürünleriyle eşanlamlı hale geldi ve her cihazda bulunan logoyu görüyorsunuz. Logonun Issac Newton’un yanına düşen elmaya benzediği ve onu yerçekimi kavramını keşfetmeye yönlendirdiği söyleniyor.
 • Nike– Nike’ın tanınmış işareti son derece basit ve minimalisttir, ancak markanın şaşırtıcı pazarlama taktikleri aracılığıyla hız ve güçle ilişkilendirilir. Logo, Kanatlı Zafer Tanrıçası Yunan tanrıçası Nike’den alınmıştır.
 • Twitter- Kuş logosu Twitter tweet atan bir kuş anlamına gelir. Platformdaki her gönderiye ‘tweet’ denmesinin nedeni de budur.

Tam Marka Adı

Logonuzda tam marka adınızı kullanmak, şimdiye kadar kullanılan ilk logo türlerinden biriydi ve bugün hala yürürlükte. Son derece yaygındır ancak her seferinde bir cazibe gibi çalışır.

 • Sent toplamak– Collecting Cents’in arkasındaki logo, bir ‘tam marka adı’ logosunun tam tanımıdır. Fırfırsız, tamamen okunaklı ve tek bir bağımsız renk kullanıyor
 • uSERP– Bir bağlantı kurma şirketi olan uSERP, logolarında tüm marka adlarını, her şeyi minimalist ve anlaşılır kılan çok okunaklı bir yazı tipinde kullanır.
 • Awesomex– Toplama kuruş logosu gibi, awesomex de tam marka adı türünü kullanan, anlaşılır, okunaklı ve basit bir logodur.

Animasyonlu Karakterler

Animasyonlu karakterler, çoğu durumda logoya bir eğlence ve çocukluk unsuru ekler, ancak daha resmi görünümü korurken, animasyonlu karakterler içeren bazı logolar da vardır.

 • KFC- KFC’nin Albay Sanders markasının kurucusu ile klasik logosu öne çıkarma, müşterileri tarafından iyi karşılandı çünkü duyguları yansıtıyor ve yıllar içinde anında tanınır hale geldi. Hem eğlenceli hem de hafifken markanın tarihini anlatıyor.
 • Schwarzkopf- Bu, markaya hareketli bir karakter ekledikten sonra bile resmi görünümünü ve hissini koruyan bir marka örneğidir. Schwarzkopf, bir lüks saç ürünleri serisi olmakla gurur duymaktadır. Bir kişinin basit gölge karakteri basit ama zariftir.
 • Starbucks- Instagram gönderilerinin favorisi olan klasik Starbucks logosu, ürünün kendisinden bile daha büyük olmayı başaran bir logo örneğidir. Logo tanınır, sevilir ve birinci sınıf kahveyi haykırır.

Amblem logosu

Amblem logosu en çok Üniversiteler veya resmi eğitim kurumları tarafından kullanılır. Çoğu durumda derin bir mesaj verir ve genellikle askeri kurumlar tarafından da kullanılır.

 • Harvard Üniversitesi- Harvard Üniversitesi’nin logosu üç kitap, bir kalkan ve Veritas kelimesini içerir. Logo aynı zamanda yasal amaçlar için mühür olarak da kullanılmaktadır. Latince kelime ‘Gerçek’ anlamına gelecek şekilde İngilizceye çevrilebilir.
 • Amerikan ordusu- Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun logosu bir güç ve savunma sembolüdür. Sadece hizmet veren insanlar için değil, genel olarak Amerikalılar için çok fazla duygu aktarıyor.
 • Smith Thompson Ev Güvenliği– Smith Thompson logosu, bir amblem logosu görünümüne sahipken okunması kolaydır. Marka adı ile birlikte amblem ve renkleri kullanması nedeniyle diğer tam isim logoları kadar basit değil, ancak daha resmi bir logo isteyen bir güvenlik şirketi için mükemmel çalışıyor.

Soyut Logolar

Soyut bir logo, bilinen bir karakter veya nesne olarak tanınmayan resimli bir logodur. Örneğin, Apple’da herkes Apple’ın ne olduğunu bilir, ancak soyut logolarda logo genellikle bir tür geometrik biçimdir veya sadece bir tasarımdır.

 • Spire Health Spire’ın basit logosu, elinizi kağıttan çekmeden çizilebilir. Sağlık şirketleri için iyi çalışan minimalist ve inceliklidir.
 • Preply- Preply, web sitesinde veya uygulama mağazasında basit bir kırmızı ve mavi logo kullanan bir dil öğrenme şirketidir.
 • Pepsi- Klasik kırmızı, beyaz ve mavi Pepsi logosu tamamen soyuttur, ancak yine de çok fazla anlam ifade eder. Renkler, Amerikan bayrağını temsil ederken, başka, daha ince anlamlara da sahip. Örneğin renkler de altın oranı andırıyor.

El Yazısı Logo

El ile yazılmış logolar, birinin el yazısına benzeyen yazı tipini kullanır. Çevrimiçi toplulukta çok popülerler ve neredeyse her gün yeni el yazısı yazı tipleri ortaya çıkıyor.

99Designs aracılığıyla görüntüler
 • Kutsal Ev ve Beden Blessed logosu, ağırlıklı olarak çevrimiçi bir ev ve vücut mağazasıdır. Logonun oluşturulması son derece basittir ve Canva gibi bir grafik tasarım yazılımını kullanarak benzer bir şeyi kolayca oluşturabilirsiniz.
 • Olivia Design and Co.- Bu tasarım şirketinin logosu, başka bir basit el yazısı logosudur ve aynı zamanda ağırlıklı olarak çevrimiçi.
 • Benjamin Thorn Fotoğrafçılık- Benjamin Thorn Photography logosu, aslında el yazısı logosu ile normal bir yazı tipi arasında bir karışımdır. Bu tür logo, web siteleri için veya çevrimiçi bir iş kurmak isteyenler için güzel bir şekilde çalışır.

Kombinasyon İşareti Logoları

Kombinasyon işareti logosu, bir resimsel işaretin yanında hem harf işareti hem de kelime işareti içeren bir logodur. İşte birkaç örnek:

Kombinasyon işareti, yalnızca maskotu veya soyut logoyu değil, aynı zamanda markayla ilişkili kelime işaretini veya harf işaretini de içerdiği için her iki dünyanın en iyisidir.

Redbull, Burger King veya Dropbox olsun; bu markaların üçü de bunu kendi yollarıyla yaptı.

Redbull, çok kolay okunabilen bir yazı tipinin yanında sınıf boğa logosunu kullanır – bu cephede hiçbir şey fantezi değil. Öte yandan Burger King ve Dropbox, bir kelime işaretiyle birlikte daha soyut logolara sahip.

Sayısal Logolar

Sayısal logolar, logolarının tasarımında sayılar kullanır ve numara genellikle marka adında da tekrarlanır.

Çoklu tasarım şirketleri, yenilikleri haykırdığı için tasarımlarının bir parçası olarak sayısal logolar kullanma eğilimindedir. Five One Design’ın logosu bunun en iyi örneğidir.

Bu, diğer şirketlerin bu logo türünden uzak durduğu anlamına gelmez. 99 Robots ve One Plus Mobiles, logolarına sayıları dahil ederek harika bir iş çıkardı.

Harf İşareti Logoları

Harf işareti logoları, marka adının ilk logolarının başka bir adıdır. Özellikle uzun isimleri olan markalar için iyi çalışıyorlar. İşte birkaç örnek daha:

Bir düşünün, NASA’nın kısaltılmamış tüm formu, mutlak bir ağız dolusu olan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’dir. Logolarınızı kısaltmak, onların müşteriniz için daha kolay okunmasına ve anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Sarmalamak

Markanız için doğru logoyu bulmak, harika bir web sitesi oluşturmak veya iyi bir misyon beyanına sahip olmak kadar önemlidir. Markanızı şekillendirecek ve geleceğini belirleyecek attığınız adımlardan biridir.

Umarım bu logo fikirleri, başlamanıza yardımcı olmak için size çok ihtiyaç duyulan bazı ilhamları verir veya en azından size üzerinde çalışabileceğiniz birkaç fikir verir.


 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir