Arşiv

Alan Adının (Domain) Önemi

Alan Adının (Domain) Önemi

Alan Adı Nedir?

Kısaca terim olarak baktığımızda alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki adı ve adresidir diyebiliriz. Bu yüzden alan adını seçerken dikkatli ve özenli olmalıyız. Seçtiğiniz alan adı hedeflediğiniz amaçlara ulaşmanız için akılda kalıcı ve iyi çağrışımlar yapan bir isim olmalı ki istediğiniz sonuçlara ulaşabilesiniz. Kısaca şöyle özetleyebiliriz; Sizin bir isminiz olduğu gibi internet sitenizin de bir ismi olması gerekir. Sizin de daha güzel özel bir isminizin olmasını istersiniz google’ de web sitenizin daha uygun özel bir isminin olmasını ister ve seo açısından yükselirsiniz. Bir farklı terim ise alan adı web sitenizin adresi olacaktır. Bu sayede size ulaşmak isteyenler adresinizi bilmesi yeterli olacaktır.

Alan Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikli olarak alan adı için seçtiğiniz anahtar kelime özgün ve akılda kalıcı olmalıdır. Bunun dışında seçtiğiniz alan adını iyi araştırmalısınız. Popüler ve çok aranan kelimeler seçerseniz insanlar her o kelimeleri aradığında onların önüne çıkarsınız. Böylece hedeflediğiniz insanlara daha rahat ulaşabilirsiniz.

Kullandığınız Anahtar kelimeler kadar kullandığınız uzantı da çok büyük önem taşır. Bunun için çokça kullanılan “com, com.tr, org, net “ gibi alan adlarını kullanmanızı öneririm. Diğer bir dikkat etmeniz gereken şey ise kullanacağınız alan adını önceden birileri kullanmış mı? Kullanmışsa nasıl kullanmış? Alan adının kullanılış biçiminden dolayı insanlara yaptığı çağrışım kötü bir noktada olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Wayback Machine gibi yardımcılarla alan adınızın geçmişine dair bilgiler edinebilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Nasıl Alınır?

Alan adını almak için öncelikli olarak domain sorgulama yaparak başlamalısınız. İstediğiniz alan adını alıp alamayacağınız ile ilgili bilgiyi edinmenize yardımcı olur. Eğer kullanmak istediğiniz alan adı alınmışsa ona benzer olan ve kullanış potansiyeli yüksek olan alan adlarına domain sorgulama sistemi sayesinde göz atabilirsiniz. Bu kısmı da geçtikten sonra yeni alan adınız için sipariş ve ödeme işlemlerini tamamlamanız kalıyor. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra gerekli yönetim araçlarını içeren kontrol paneline erişim hakkına sahip olmuş olacaksınız.

 

2 Yorum

 1. Mehmet Enes Mesüm

  Domain kayıt firması olarak Türkiye’de hizmet verenler arasından önerebileceğim;
  Nitrosfer
  Natro
  Netinternet
  GoDaddy

  1. Mehmet Enes Mesüm

   Not: GoDaddy zaman zaman habersiz aldığı ödemelerde diğerleri arasında bir tık geride kalıyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir