Arşiv

Ambalaj Kağıdı Tarihi

Ambalaj Kağıdı Tarihi

Türkiye’de Ambalaj Kağıdı Tarihi

Ambalaj kağıdı tarihi 1866 ABD’de baskılı kutu üretilirken Türkiye de 1960’lı yıllarda hareketlilik kazanmıştır. Tabi ki bu yazıda ki birçok şey gibi tarihlerin de aklınızda kalmayacağını varsayıyorum. Bilmeniz gereken Türkiye de en çok kağıt, karton, selefon, cam ve ahşap kullanıyoruz. Peki plastik ambalaj kullanmıyor muyuz? en çok plastik kullanıyoruz (Maalesef). Şimdi size sağlığa zararlı, geri dönüşmüyor vs… bu bilgileri vermeme gerek yok. En azından “Sağlıksız ama ne yapalım her şey plastik” diyen bir akrabaya denk gelmişsinizdir. Bu akrabaya kulak verin çünkü ambalajların %52 si plastikten üretiliyor. Peki neden plastik? Tek cevap : Ucuz. Plastiğin eksilerini artılarını bir kenara bırakalım “sürdürülebilir bir dünya için geri dönüşebilir ambalajları tercih etmeliyiz” sloganını verip konuya devam ediyorum. Türkiye’de 1970-1980 yıllarında ambalaj araştırma merkezi kuruldu. Dünyaya şuan ambalaj satıyorsak kurulan araştırma geliştirme merkezleri sayesinde. Birçok şeye geç kaldığımız gibi (ülke olarak) ambalaja geç kalmamışız. İstatistiğe girmeden söylemek gerekirse ambalaj ticareti bakımından oldukça iyi durumdayız. Türkiye’de 3000’e yakın ambalaj firması var. (2000 kadarı İstanbul’da). Zaten birçok ambalajın üstünde “Made in Turkey” yazmasına rağmen yabancı uyruklu olduğunu farketmişsinizdir. Nedeni ambalajlanmasının Türkiye’de yapılması.

İyi Bir Ambalaj Nasıl Olmalı?

İçindeki ürün hakkında tüketiciye bilgi vermelidir. Ürünün nasıl kullanılacağını içermeli ve ürün hakkında gerekli uyarılar verilmelidir. En önemli özelliklerinden birisi de içindeki malzemeyi koruyabilmesidir. Özetle bir babanın çocuğunu koruduğu gibi korumalıdır (sınav için geldiyseniz sakın yazmayın altta yorum kısmı var küfür görmek istemiyorum).

Bunlar tabi ki teknik olarak bulunması gerekenler, tasarım olarak bulunması gerekenler tasarımcıya kalmış. Tasarım bakımından en önemli şey albenisi olmalıdır. İyi bir ürün kötü bir tasarımla, kötü bir ürün yine kötü bir tasarımla ziyan olur. Çünkü tasarım çoğu zaman ürünün önüne geçer. Müşterinin ilk bakacağı şey tasarımdır çünkü paketi açıp tadına bakması pek mümkün değildir. (Eğer peynirciye tasarım yapmıyorsanız). Aşağıda ambalaj türlerini inceleyebilirsiniz.

Kompozit Ambalajlar

Kompozit Ambalajlar

En az iki farklı malzemenin tam yüzeylerinin birleştirilmesi ile elde edilir. (beş tane bir araya gelince voltran oluşuyor zaten).Farklı malzemelerin birlikte kullanımındaki amaç dayanıklılığı ve esnekliği arttırmaktır.  Bu ambalajlara genelde evlerimizde kullandığımız hazır çorbalarda, meyve sularında sık sık karşımıza çıkarlar. Bu kutuların en büyük avantajı metalden daha ucuz ve hafif olmalarıdır. Ayrıca çok çeşitli kapak kullanımına uygun olmalarıdır. Metaller kadar neme dayanıklı ambalajlar değillerdir.

 

Metal Ambalajlar

Metal Ambalajlar

Gıda sanayinde kullanılan metal kaplar değişik metallerden veya bunların kombinasyonlarından yapılmaktadır.  iki tür metal ambalaj malzemesi vardır. Bunlar teneke ve alüminyumdur. Çelik (tenekeler) mıknatısla çekebilme (AVM kapısında ötme) özelliğine sahiptirler.

Metallerin Ambalaj Tarihi

 • Yağ tenekeleri
 • Konserve kutuları
 • Meşrubat kutuları

 

Plastik Ambalajlar

Plastik Ambalajlar

Plastikler de ambalaj kağıdı tarihi 2.Dünya savaşı sıralarında başladı. Petrol veya petrol türevlerinden elde edildi. Plastik ambalajların değişik türleri vardır. Bu türlerin başlıcaları PET (Polietilentetraftalat), PVC (Polivilklorür), PP (Polipropilen), PS (Polistren) ve PE (Polietilen)’dir ( Son güne bıraktıysanız kopya kağıdı hazırlamaya başlasanız iyi olur veya Oscarlık hasta taklidi sizi kurtarabilir). Bu isimler, ambalajların değişik kimyasal yapılarına göre değişir.

Plastik ambalaj 2.dünya zamanında tenekeden, camdan ve kağıttan sonra hayatımıza girmiştir. Bir daha da çıkmamıştır.  2.Dünya savaşında plastik çokça üretilmiş ve sonraki dönemde en yaygın ambalaj türü olmuştur. Plastik sağlıksız ve çevreye zararlı olmasının yanı sıra birçok artısı bulunsa da maliyet bakımından firmaların en çok tercih ettiği tür olarak kalmıştır.

Ezberlemeniz gerek plastik türleri

 • PS (Poli Stiren) : Evlerden kaynaklanan ambalaj atıkları içerisinde en az rastlanan ambalaj türüdür. Yoğurt ve margarin kapaklarında yoğun olarak kullanılmaktadır.
 • PE (Poli Etilen) : Evlerimizde en çok kullandığımız plastik türüdür. Çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri, motor yağı şişeleri, çöp torbaları gibi birçok kullanım alanı vardır.
 • Polietilentetraftalat (PET): PET genellikle su, meşrubat ve yağ şişelerinin ambalajlanmasında kullanılır. Hafif ve dayanıklı olması nedeniyle kullanım alanı giderek genişlemektedir.
 • Polivinilklorür (PVC): Su ve sıvı deterjanların, bazı kimyasal maddelerin, sağlık ve kozmetik ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.
 • PP (Poli Propilen) : Polipropilenden, deterjan kutularının kapakları, margarin kapları gibi ambalaj malzemeleri üretilir. Ayrıca dayanıklı olması ve geri dönüştürülebilirliği nedeniyle otomotiv sektöründe de önemli bir kullanım alanı bulunmaktadır.

 

Cam Ambalajlar

Çok geniş kullanım alanına sahip olan cam ambalajlara çoğunlukla su ve meşrubat sanayinde rastlanmaktadır. Camın ham maddesi silisli kumdur. Gündelik hayatta sıkça kullandığımız cam ambalaj malzemeleri renkli ve renksiz olarak ayırmakla beraber çoğunlukla cam şişe ve kavanoz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örnek olarak ;

 • Bira Şişesi
 • Şarap Şişesi
 • Votka Şişesi

(Kardeşler Tekel sponsorlu). Aman diyoruz alkol şişmanlıktır.

Ahşap Ambalaj

 

Işığı ve ısıyı çok iyi yalıtan ambalaj türü ahşap ambalaj türüdür. Maliyeti fazla olduğu için daha çok dekoratif alanlarda kullanılmaktadır. Ambalaj Kağıdı Tarihi ne bakıldığında en eski ambalaj malzemelerinden olan ahşap ambalaj, sertlik ve dayanıklılık özelliği nedeniyle ağır ve boyutları büyük olan kırılgan yüklerin, ve boyutça büyük malzemelerin korunmasında tercih edilmektedir.

Kağıt ve Karton Ambalajlar

 

Kâğıt ve karton kutuların ambalaj kağıdı tarihi ham maddesi selülozdur ve oldukça değerlidir. Selüloz, özel yetiştirilen bitkilerden ve ağaçlardan elde edilmektedir. Kâğıt ve karton işlenmesi kolay olduğundan, taşınması sırasında az yer kaplaması ve dayanıklı olması bakımından tercih edilir. Çok değişik kalitede ve gramajda üretilebilen kartondan yapılan karton ambalajlar, sayısız biçim ve görünüşte elde edilmektedir.Karton amblaajların ham madedsi kâğıttır. Kâğıt, karton gibi işlenmesi kolaydır. Ambalaj kağıdı tarihini düşünecek olursak günümüz de üretilen kâğıtlar arasında ambalaj kâğıdı olarak çok çeşitli üretim yapılmaktadır.

Kağıt ve Karton Ambalaj Tasarımı için teklif alabilirsiniz.

Kâğıt ve karton ambalajlar en ekonomik ambalaj çeşitlerindendir. Daha az ham madde kullanarak daha dayanıklı ancak ince, hafif, ekonomik karton üretimi yapılmaktadır. Kâğıt ve karton ambalajın üretim kolaylığı ve ekonomikliği bakımından oldukça tercih edilen bir ambalaj türüdür.

Kağıt Ambalaj yeterli gelmediği durumlarda bir başka iç ambalaj ile desteklenerek kullanılan karton emprenye ya da lamine edilebilir. Yeni tasarımlar karton ambalajların kullanım alanları da artmıştır. İki kâğıdın arasına oluklu şekli verilmiş bir diğer kağıt ile desteklenmesi ile üretilen oluklu mukavvalarda bir çok kullanım alanlarında ahşap ambalajların alternatifi olmaya başlamışlardır.

Yazar : Mehmet Enes MESÜM ( E-Posta : enes@renklisiyah.com )
Kaynak : Emir KARAGÖL ( E-Posta : emirkaragol@arel.edu.tr )

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir