Arşiv

E-Ticaret İşinizi Koronavirüs Karantinasına Uyarlamanın 6 Yolu

E-Ticaret İşinizi Koronavirüs Karantinasına Uyarlamanın 6 Yolu

Zor zamanlarda, çevrimiçi işletmeler, işlerini alakalı hale getirmek ve kar elde etmek için yeni yollar bulmak zorundadır. Koronavirüs karantinası birçok fiziksel mağazanın kapanmasına neden oldu ancak bu, e-ticaret mağazaları için geçerli olmak zorunda değil.

Aksine bu durum çoğu tüketicinin online mağazaları kolay bir alternatif olarak kullanmasına neden olmuştur. Bu şekilde, evde güvende kalarak en sevdikleri eşyaları satın alabilirler. E-ticaret işinizi bu yeni gerçekliğe uyarlamanıza ve ondan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak en yararlı ipuçlarından bazıları.

1. Müşterileri acil önlemleriniz hakkında bilgilendirin

Öncelikle ve en önemlisi, e-ticaret mağazanızda çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve işletmenizin güvenliğine ayrılmış bir bölümünüz olduğundan emin olmanız gerekir. Çalışanlarınızı ve müşterinizi güvende tutmak için gerekli tüm önlemleri alıyor olsanız da, daha sonra bunu bilmenin hiçbir yolu olmayacak. Bu nedenle, şirketinizin bu durumla nasıl başa çıktığını onlara bildirmeniz önemlidir.

Buna ek olarak, müşterilerinize ani talep nedeniyle işletmenizin karşılaşabileceği herhangi bir kıtlığı bildirmeniz önemlidir. Çoğu insan çok fazla boş zamana sahip olur ve bu onların büyük miktarlarda bir şeyler satın almalarına yol açabilir. Tedarikçilerinizle yakın çalıştığınızdan ve müşterilerinizi bilgilendirdiğinizden emin olmalısınız ki bu tür durumlara hazırlıklı olun.

2. Çevrimiçi sohbet desteği sağlayın

İşletmenizin bu yeni durumdan kurtulabilmesi için, çevrimiçi müşterinize ürünleriniz hakkında yeterli bilgi sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu durumda ürünlerinizi çekici kılmak önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yolu olabildiğince fazla bilgi vermektir.

Çevrimiçi sohbet desteği, ürün ayrıntıları, stokta eksiklik, nakliye bilgileri ve diğer pek çok şeyle ilgili soruları çözmeye yardımcı olacaktır. Bunların tümü, müşterinizin bir satın alma işlemi yapmaya karar vermesine yardımcı olacak temel bilgi parçalarıdır. Ayrıca çalışanlarınız için evden çalışmayı biraz daha kolaylaştıracaktır.

3. Teklif satış ve indirim kodları

Bu kadar çok insan sonunda çok fazla boş zaman geçirirken, çeşitli öğeler için internette çok fazla alışveriş yapma eğilimindedirler. Bir satış için bir promosyon kampanyası başlatacaksanız veya bazı indirim kodları verecekseniz, bu bunu yapmak için mükemmel bir zaman olabilir. Hem mevcut hem de yeni müşterileri hedefleyebilir ve satışlarınızı kolayca artırabilirsiniz.

Bu satışı koronavirüs krizine ve yeni insanları nasıl karşılamayı ve sevdikleri eşyalara erişmelerine izin vermeyi kesinlikle denemeli ve yapmalısınız. Satışlarınızı mevcut durumla ilgili yapmak, bir kriz anında satışlarınızı artırmaya çalışırken en önemli şeydir. Yapmaya karar verdiğiniz herhangi bir satış, Covid-19 hedefli olmalıdır, böylece sattığınız ürünler tam olarak alakalı olmasa bile ona göre tanıtabilirsiniz.

4. Ücretsiz kargo sunmayı düşünün

Covid-19 krizi sırasında birçok şirketin uygulamaya çalıştığı bir şey, müşterilerine ücretsiz gönderim seçeneği sunuyor. Bu, e-Ticaret web sitenizde satış yerine kullanabileceğiniz bir taktiktir ve bunun reklamını yapabilirsiniz.

Beklemeniz gereken bir numaralı şey, satışlarınızda büyük bir artış ve birlikte çalıştığınız nakliye şirketi ile bir anlaşma yapabilmelisiniz, özellikle de her zamankinden daha fazla siparişimizi yudumluyorsanız. Bu, müşterilerinizin nakliye masrafları konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacağı için daha fazla şey satın alma olasılığını artıracaktır.

5. E-postaları hızla yanıtlayın

Canlı sohbet seçeneği belirli müşterileri tatmin edebilirken, diğerleri yine de size daha geleneksel bir şekilde ulaşmak isteyecektir. İnsanlar bütün gün evde olmak biraz sabırsız olabilir, bu nedenle çalışanlarınızın herkese zamanında geri dönmesini sağlamalısınız. Tüm durum nedeniyle nakliye biraz gecikebilir, ancak müşterilerinize siparişlerinin ulaşacağına dair güvence verebilirsiniz.

E-postalar, siparişleri hakkında soruları olan ve biraz beklemekten çekinmeyenler için yine de bir seçenek olmalıdır. Canlı sohbet hızlılık sağlarken, e-postalar müşteriye daha fazla bilgi sağlayabilir. Ayrıca, herhangi bir yazma hizmeti web sitesinden seçtiğiniz düzeltme araçlarını kolayca kullanabilir ve e-postalarınızda bir canlı sohbet aracısının yanlışlıkla yapabileceği herhangi bir hatanın olmadığından emin olabilirsiniz.

6. Sosyal medyayı kendi yararınıza kullanın

Sosyal medya platformları bu süre zarfında en önemli önceliklerinizden biri olacaktır. Satışlarınızı artırabilmeniz ve mağazanızı açık tutmanız gerektiğinden, bu süre zarfında bile yeni müşterileri hedeflemek önemli olacak. Sosyal medya platformlarınız, işletmenizi ve ürünlerinizi dilediğiniz gibi kolayca tanıtabileceğiniz müşterilerinizle anında iletişim kurmanın harika bir yolu olabilir.

Bir başka harika fikir, karantina sırasında sosyal medya platformlarınızda eşantiyonlara ev sahipliği yapmaktır. İnsanların ellerinde daha fazla zaman olacağından, hediye gönderinizi gördükten sonra sayfanıza gitme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu, satışlarınızı kolayca artırmanıza ve işletmenizin krizden kurtulmasına yardımcı olabilir.

İşletmenizin pandemide başarılı olmasına yardımcı olur

Bu durum birçok mağaza sahibi için zor olsa da, e-ticaret mağazanızın başarılı olmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz pek çok farklı taktik vardır. Ne yapmayı seçerseniz seçin, her zaman deneyebileceğiniz ve en iyi sonuçları sunan yeni şeyler vardır.

Mümkün olduğunca yardımcı olmayı unutmayın ve müşterilerinize bu zor zamanlarda bile alışveriş deneyimlerini önemsediğinizi gösterin. Bu sizi diğer mağazalardan ayıracak ve hem yeni hem de mevcut müşterilerinizle daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.


 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir