Arşiv

E-ticaret Web Sitenizin SEO Hataları Nasıl Belirlenir Ve Düzeltilir?

E-ticaret Web Sitenizin SEO Hataları Nasıl Belirlenir Ve Düzeltilir?

SEO, bu dijital çağda kaçınılmaz bir önem kazandı. Hangi sektörde olursanız olun, çevrimiçi varlığınızı görmezden gelmek, çok sayıda fırsatı kapattığınız anlamına gelir.

E-ticaret SEO, pek çok işletmenin yatırım getirisini artırmasına ve ilgili potansiyel müşterileri çekmesine yardımcı oldu. İster bir sıhhi tesisat kurumu, ister bir emlakçı veya bir ceza hukuku firması olsun, SEO, bir işletmenin hayal bile edilemeyecek yüksekliklere ulaşmasına yardımcı olacaktır. Ancak e-ticaret SEO kendi zorluklarıyla birlikte gelir. Çok zaman gerektirir, rekabetçi ve oldukça karmaşıktır. E-ticaret SEO’suna bir şans vermeyi düşünüyorsanız veya zaten çoğunluğa atladıysanız ve bazı sorunlarla karşılaşıyorsanız, bu blog, en yaygın SEO hatalarından bazılarını tanımlamanın ve bunlardan kaçınmanın doğru yolunu belirlemenize yardımcı olabilir.

1. Yinelenen sayfa başlıkları

Google’ın sizi rakiplerinizden ayırabilmesi için web sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir sayfa başlığına ihtiyacı vardır. Tarayıcınızın üst kısmında görünen sayfa başlıklarını bulabilirsiniz. Bu Sayfa başlıkları, sayfanızın ne hakkında olduğunu açıklar. Potansiyel bir müşteri interneti her keşfettiğinde arama sonuçlarında görünebilmeniz için Google’ın ne sattığınızı bilmesi gerekir. Sayfanız diğer sayfalarla karşılaştırıldığında aynı başlıklara sahipse, arama motorları tüm sayfaların benzer başlıklara sahip olması nedeniyle hangi sayfanın önerileceğini anlamakta zorlanacaktır. Bu nedenle, sayfaların hiçbiri görünmez.

Çözüm:

Sayfa başlıklarınızı incelemek için bunları CMS’nizde kontrol edebilir ve manuel olarak değiştirebilirsiniz. Bunu Screaming Frog adlı bir araç yardımıyla yapabilirsiniz. Bu araç sitenizdeki tüm sayfaları kazıyacak ve listenizi Excel’e aktarmanıza izin verecektir. Bu, yinelenen sayfa başlıklarını tanımlamanın ve değiştirmenin basit bir yoludur.

2. Yinelenen Meta Açıklamaları

Meta açıklamalar, Google’ın içeriğiniz hakkında biraz bilgi sahibi olmasını sağlar. Pek çok insan Meta’nın yalnızca web sitenizin sıralamasını belirlemek için kullanıldığını düşünüyor. Bu doğru değil. Metalar, internette gezinen potansiyel bir müşteri için çok yararlıdır, bu nedenle doğal olarak sizin için de çok önemlidirler. Çoğu zaman, bu açıklamaların çoğaltıldığını görebilirsiniz. Web sitenizin genel bir meta açıklaması olduğunda, müşterilerin bağlantıya tıklamak için yeterince ilgi duyması olası değildir. Özellikle rakibinizin süper spesifik bir özeti varsa, şüphesiz müşterileriniz rakibe geçecektir. Meta açıklamaları, rekabette öne çıkmanıza yardımcı olacak harika bir yoldur. İçeriğinizin temel faydalarını, kesin bilgilerle ve ikna edici bir harekete geçirici mesajla özetlemek, tüm önemli tıklamaları teşvik edebilir.

Çözüm:

Meta açıklamaları web sitenizde CMS tarafından manuel olarak düzenlenebilir. Meta açıklamaları, sayfa başlıklarınıza benzer bir formülle programlı olarak değiştirmek de mümkündür. En iyi yol, hedef anahtar kelimelerinizi meta açıklamanızda kullanmaktır. Ancak bu, Google sıralamanıza doğrudan yardımcı olmayacaktır. Ancak bu kelimeler, açıklamanızda kalın olacak ve böylece bir araştırmacının dikkatini çekmeye yardımcı olacaktır. Meta açıklamaya çok fazla bilgi girmediğinizden emin olun, kısa ve öz tutun. Açıklamanız 160 karakteri aşarsa, arama motoru tarafından kırpılır.

3. Eksik ürün kategorisi sayfası

Ürünleriniz ne kadar iyi veya web sitesinde ne kadar çekici görseliniz olursa olsun, web sitenizde bir ürün kategorisi sayfası yoksa, müşteri deneyimleriniz için büyük bir engel oluşturacak ve sıralamanızı da etkileyecektir. Bir müşteri, kategori bazlı anahtar kelimelere göre bir ürün ve bilgi arayacaktır. Kategori sayfalarınız, ürün sayfalarınıza daha yüksek trafik çekmenize yardımcı olabilir, bu nedenle onları güncellediğinizden emin olun. Bu şekilde, genel öğelerde inanılmaz sıralama şansına sahip olursunuz. Web sitenizde henüz bir kategori sayfası yoksa, şunları yapabilirsiniz:

Çözüm:

Öncelikle, kategori sayfasını anahtar kelimeler ve uzun paragraflarla doldurmayın. Potansiyel müşterilerinize, çeşitli ürünleri birbirinden ayırt etmelerine gerçekten yardımcı olabilecek gerçekten yararlı ve yararlı açıklamalar verin. Bunu yapmazsanız, kategori sayfanız gerçekte ürünlerinizin yinelenen bilgiler içeren bir yan ürünüdür.

Ayrıca bir şablon yardımıyla kategori sayfalarına içerik ekleyebilirsiniz. Bir giriş cümlesi bile oyunun kurallarını değiştirebilir. Kim olduğunuzu, ne yaptığınız hakkında biraz açıklama yapın, bazı SSS’leri yanıtlayın – sadece potansiyel bir müşterinin markanızı daha iyi tanımasına yardımcı olacak içerik ekleyin. Sadece bunu yapın ve Arama motorları bunun için size teşekkür edecek.

4. “Www olmayan” kullanıyorsunuz. yönlendirme

Www olmayanları tamamen atmayın. Yönlendir, www’ye yönlendirmek için ihtiyacın var. adresin bir versiyonu. Ya da tam tersi. Diyelim ki, web sitenizin bu sürümünü http://domain.com yazdığınızda, sizi http://www.domain.com adresine yönlendirmelidir. Ya da tam tersi olabilir. Google ve diğer çeşitli arama motorları, web sitenizin bu iki etki alanı sürümü arasındaki farkı anlayamaz. Dolayısıyla, bu, bütün bir ikiye katlanmış içerik yığınıyla sonuçlanır. Google tarayıcıları yalnızca benzersiz içerik önereceğinden, aynı içeriğe sahip iki sayfa çalışmanızı etkiler.

Çözüm:

Bazı web sitesi barındırma şirketleri bu yönlendirmeyi sizin için düzeltebilir. Bu profesyonellerle iletişime geçebilirsin ve onlar gerekli olanı yapacaklar. Onlarla temasa geçin ve onlara neye ihtiyacınız olduğunu açıklayın ve kesinlikle sizin için bir şeyler bulacaklardır. Aksi takdirde, URL’lerinizin www olmayan tüm sürümlerini www sürümüne yeniden yönlendirebilirsiniz. Yapılması zor bir iştir, bu nedenle en iyisi bunu profesyonellere bırakmaktır. Bunlar, yerel işletme SEO’su sırasında insanların yaptığı temel hatalardan bazılarıydı. Profesyonel bir web geliştirme şirketi ve bir dijital pazarlama ajansı ile iletişime geçmek, web sitenizin sorunsuz çalışmasını ve SERP’lerin en üstünde yer almasını sağlamanın en iyi yoludur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir