Arşiv

Google Api Ücretli Mi?

Google Api Ücretli Mi?

Google Api Ne Kadar?

Eğer bir web sitesi sahibi iseniz ve site içersinde “Google Haritalar” kullanmak istiyorsanız bunun için bir Google API’ye ihtiyaç duyarsınız. Bu API sayesinden sitenize giren ziyaretçiler sizi Google Harita servisini kullanarak yerinizi görebilir ve siz potansiyel müşterilerinize , onlarda size rahatlıkla ulaşabilir (-di).  Son gelen güncelleme ile birlikte Google Api almaya çalıştığınızda Google Faturalandırma sayfasına yönlendiriliyorsunuz ve sizden bir sonraki adımda kredi kartı bilgilerinizi istiyor.

Peki Google Api Ücretli Mi?

Google api ücretli mi? sorusuna gelecek olursak google güncelleme detaylarında belirli bir kullanımı aşan internet siteleri için ücretlendirme yapacağını duyurdu. Bazı söylentilere göre bu ücretin 1000 gösterime 4 dolar olduğu söylense de şuan kesin bir ücret belli değil. Aynı zamanda bu güncelleme ile birlikte birçok web tasarımcı mağdur durumuna düşüyor. Örneğin siz bir web tasarımcısınız ve büyük firmalara işler yapıyorsunuz. Bu firmaların iletişim sayfasına Google haritalar api kodu eklemek için kredi kartı bilgileri girmeniz gerekecek. Müşteriden kartı bilgilerini detaylı bir şekilde istemek burada bariz şekilde sorun oluşturuyor. Müşterinin vermeyeceği ihtimalini hesaba katarsanız kendisinin girmesini isteyeceksiniz hem zaman hemde güven kaybedeceksiniz.

Google, yeni ücretlendirmenin çoğu ücretsiz kullanıcıyı etkilemeyeceğini açıklasa da birçok geliştiriciyi üzdüğü açık. Geliştiriciler kredi kartı ile uğraşmamak için daha şimdiden alternatif yöntemlere geçilmiş durumda. Sizde bir geliştiriciyseniz ve internet sitesi dışında Google Maps zorunluluğunuz yok ise

 • TomTom
 • MapBox
 • Bing Maps
 • OpenMaps

seçeneklerini kullanabilirsiniz. Eğer internet siteniz için alternatif api arıyorsanız Here‘yi tercih edebilirsiniz.

Google Api Yerine Here Api

Şuan ortaya çıkan karmaşadan dolayı birçok api üreten site türedi bile. Here Maps, yeni “freemium” planlıyla Google Maps Api’ye kıyasla çok daha fazla sayfa gösterimine izin veriyor. Üstelik kredi kartı bilgisi de istemiyor. Google Maps kredi kartı bilgisi girmek isterseniz tercih edebilirsiniz. Google Maps ile ayda sadece 28.000 ücretsiz sayfa gösterimine izin verilirken Here, ayda 250.000 gösterime izin veriyor. Üstelik geliştiriciler, Here API’sı ile artık herkese açık, gizli, ücretsiz veya ücretli uygulamalar geliştirebiliyorlar.

[minti_blockquote]Here Kredi Kartı bilgisi istemediğini özellikle belirtiyor.[/minti_blockquote]

2 Yorum

 1. Avatar
  Gürkan

  Merhaba, belirtilen ücret sadece web sitemizin iletişim bölümüne embed olarak koyduğumuz için mi isteniyor ? Bu ücretin google da işletme olarak çıkan konum dahil mi ? Bunun için bilgi verir misiniz ?

  1. Mehmet Enes Mesüm

   Embed kodlarında herhangi bir ücret bulunmuyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir