Brook Preloader

Arşiv

İnternet Reklam Türleri

İnternet Reklam Türleri

İnternet Reklam Türleri Nelerdir?

Çeşitli çevrimiçi reklam biçimleri ve çevrimiçi reklamla ilgili kanallar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Görüntüleme Esaslı Reklamlar

Sayfa gösterimi başına oluşan maliyet ile simgelenen reklam modelidir. Banner reklamlar ve pop-up reklamlar bu türe örnektir. Banner reklamlar, web sitelerinin içine yerleştirilen reklam panolarıdır. Reklamı yapılan markanın ya da web sitesinin dışında ilgi duyulan bir müşteri kitlesi veya izleyicisi bulunan bir başka web sitesine ücret karşılığında yerleştirilir. Böylece o siteye girenler reklamı izler, ilgi duyan kişiler banner’ları tıkladığında ise reklamı yapılan markanın web alanı açılır.

Bu tür reklamlarda tüketici sadece reklamı görmez, reklamın üstünü tıklayarak pazarlamacının ana sayfasını ziyaret edebilir. Dolayısıyla bu tür reklamları yaratmanın ve yerleştirmenin amacı sadece tüketicinin dikkatini çekmek değil pazarlamacının web sayfasını ziyaret etmesini ve orada bir müddet kalmasını sağlamaktır.

Banner reklamlarıyla ilgili en önemli sorun, kullanıcıların bu reklamları görmezden gelme eğiliminde olmasıdır. Bu duruma “banner körlüğü” adı verilmektedir. Pazarlamacılar banner körlüğünün önüne geçebilmek amacıyla klasik banner reklamlardan daha farklı ölçülerde, hareketli ya da açılan pencereler (pop-up reklamlar) kullanmaya başlamışlardır. Popup reklamı bir web sitesi yüklenirken ya da yüklendikten sonra görünen bir internet reklamıdır. Genelde reklamverenin sadece bir mesajından oluşmaz, ilişkili başka bir siteye bağlantı için bir davet içerir. Bir pop-up reklamı, ayrı bir pencere açar. İnsanlar bu reklamlara ne kadar çok tıklarlarsa reklam için o kadar ücret yüklenir.

Tıklama Esaslı Reklamlar

Tıklama esaslı reklamlar, teknik olarak, web reklamcılığında belirli bir ödeme şekline atıfta bulunur ve pazarlama faaliyeti yapan kuruluşun çevrimiçi ortama verdiği reklam için web kullanıcılarının o reklama girdiği her defasında ödeme yapması esasına dayanmaktadır. Bu tip ödeme şekli, genellikle, Google gibi arama motorlarının bir kenarında görünen küçük reklamlarla bağlantılıdır. Buna bir örnek, aşağıdaki Görsel 3’te görülebilir. (Google AdWords Programı, tıklama esaslı reklam pazarında uzak ara en büyük oyuncudur). Bu reklamlar, Google’dan reklam akışına izin veren web sitelerinde veya diğer tıklama esaslı reklam operatörlerinde görünebilir.

Sponsorluk/İşbirliği Programları

Reklamın yer aldığı sitede link yoluyla bağlantı sağlayan marka, yönlendirmenin geldiği siteye belli bir ücret ödemesi söz konusudur. Yine reklama konu olan ürün veya hizmetin ilgili site ile ilişkili olması reklam başarısını etkileyecektir.

Sohbet Odaları (Chat Rooms)

Marka kendi web sitesi içinde sohbet odaları kurabilir, tüketici görüşlerini alabilir. Sohbet sırasında konulara yön verebilir ki bu yönüyle viral reklama da benzemektedir.

Elektronik Posta Reklamları (E-mail)

Firmaların elde ettikleri adres bankalarına düzenli olarak reklam içerikli mailleri göndermesidir. Etkinliği açısından tartışılan bu reklam şekli son zamanlarda içeriği izlenmeden silinen e-posta şeklinde algılanmaktadır.

Mobil Reklamlar

Mobil iletişimin sağladığı olanaklar çerçevesinde uygulanan reklam şeklidir. Mobil internet, SMS, MMS gibi araçların kullanımıyla tüketiciye ulaşmayı hedefleyen reklam şeklidir.

Blog Reklamları

Bloglar son dönemde samimi, içten, canlı, resmiyetten uzak kimlikleri inandırıcılığını artırmış bu sebeple çok güçlü bir reklam aracı haline gelmiştir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir