Arşiv

Neden Ücretsiz WordPress Temalarından Kaçınmalısınız?

Neden Ücretsiz WordPress Temalarından Kaçınmalısınız?

Web siteleri dünyasına yeni başlayan biri olarak, muhtemelen WordPress’i duymuşsunuzdur, birçok web sitesi sahibi ve geliştiricisi, web sitenizi oluşturmak için en iyi içerik yönetimi sistemi olduğuna yemin eder.

Çoğu kişi için WordPress ile ilgili sorun, aynı zamanda en büyük gücü olan özelleştirmenin gücüdür.

WordPress’te kendi sitenizi oluşturmak, sevdiğiniz bir temayı bulmak ve sitenize yüklemek kadar basittir. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce tema var, bunların birçoğu uygun fiyatlı ve size herhangi bir web sitesi sahibinin seveceği bir dizi özellik sunuyor, ancak insanlar yine de ücretsiz temaları tercih ediyor.

Ücretsiz temalar, WordPress’e alışmanın ve etrafta dolaşmanın harika bir yoludur, ancak gerçek sitenizi ücretsiz bir tema üzerine kurmaya gelince, buna karşı tavsiye ederim.

Maliyetleri düşürdüğünüzü veya akıllı davrandığınızı düşünüyorsanız, internette çok fazla serbest tüf olsa bile ücretsiz öğle yemeği olmadığını anlamanız gerekir. Geliştiricilerin eşyalarını ücretsiz olarak vermelerinin nedenleri ve bunların tümü büyük bir planın parçası.

Neden ücretsiz temalardan kaçınmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki listemize göz atın.

1. Destek veya belge yok

Çoğu ücretsiz WordPress teması, geliştiricilerin bakımı, güncellemesi veya destek sağlaması için zaman ayırmaya değmez ve kullanıcıların WordPress’i denemeleri veya geliştiricinin neler yapabileceğini görmeleri için bir giriş noktasıdır, böylece sizi premium temalarına yükseltebilirler.

Birçok ücretsiz tema genellikle terk edilir, geliştiriciler bunları güncellemez veya geliştiriciler artık çalışmaz. Ücretsiz temalar ayrıca her zaman nasıl kullanılacağına dair harika belgelerle birlikte gelmez, bu nedenle bir şeyin bir özellik mi yoksa bir hata mı olduğunu bilemezsiniz, saatlerce sürebilecek olan kendi başınıza anlamanız gerekir.

Geliştiriciler ayrıca onları neyin para kıldığına odaklanacaklar, bu nedenle bazıları ücret temalarını güncellerken, piyasaya sürülmeleri, güncellenmeye değer olan Premium sürümlerden daha fazla zaman alır, bu nedenle güncellemelerinizi beklemeniz ve sizi başkalarının arkasında bırakmanız gerekir.

2. SEO için optimize edilmemiş

Ücretsiz WordPress temaları genellikle basittir ve yerleşik SEO seçenekleri sunmaz ve kodlama net olmayacaktır. Temiz bir kod, daha hızlı yükleme süresi, SEO uyumlu bir temayı SEO için optimize eder. Sitenizin amacı Google aramadan trafik almaksa, en başından tüm Google’ın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir platforma sahip olmak daha iyidir.

3. Daha az sayıda özellik

Ücretsiz temalar, özellikler söz konusu olduğunda normalde zengin değildir ve yalnızca bir geliştiricinin sizin için neler yapabileceği konusunda size bir fikir vermek için vardır. Bazıları, bu özellikler yerel olarak temalara yerleştirilebildiğinde eklentilere güvenecek ve gerekmediğinde kodunuzu şişirecektir.

Bazı ücretsiz temalar, bunun yerine premium eklentiler önererek size daha fazla satış yapmaya çalışır ve istediğiniz tüm özellikleri edindiğinizde, muhtemelen tüm bu eklentiler için premium bir temanın size mal olacağından daha fazla ödeme yapmış olursunuz.

Basit bir blog muhtemelen ücretsiz bir tema kullanmaktan kurtulabilir, ancak herhangi bir işletme veya e-ticaret sitesi, bir web sitesi oluşturma konusunda ciddiyse, her zaman ücretli bir tema için göndermeyi seçmelidir.

4. Tema seçenekleri paneli yok

Bir WordPress sitesi başlatan birçok blogcu teknik bilgiye sahip olmayabilir. Premium temalar genellikle çeşitli özellik kümelerini bir araya getirir ve premium temayı kullanmanın bir yararı olan tema paneli olarak bilinen kullanımı kolay bir GUI’ye yerleştirir.

Ücretsiz WordPress temalarının çoğu bir tema seçenekleri paneliyle gelmez, bu nedenle herhangi bir özel tasarım oluşturmak için kodlarla oynamanız ve hatta belirli özellikleri eklemek için PHP dosyasını düzenlemeniz gerekir; bu, kodlamayanların çoğunun kaçınmaya çalıştığı bir seçenek .

Teknik olmayan bir kişiyseniz ve yalnızca bir dizi ön ayarı değiştirirken değişiklik yapabilmek istiyorsanız.

5. Mobil yanıt verme

Bu rekabetçi internet arenasında mobil uyumlu bir siteye sahip olmak yeterli değildir ve sitenizin masaüstünde olduğu gibi optimum bir mobil deneyim sunması gerekir. Google, mobil kullanıcılar için daha iyi sonuçlar vermek için mobil ve masaüstü endeksini aktif olarak böldü ve mobil kullanım oranının yüksek olduğu bir ülkedeyseniz, değişikliklerinize otomatik olarak yanıt verebilecek ve onu bir mobil uyumlu sayfa.

Ücretsiz temaların 1 veya 2 sütun ayarları gibi bazı mobil uyumlu yönleri olabilir, ancak premium veya ücretli bir temadan daha fazla özelleştirme yapmanıza izin vermeyebilir ve sitenizi mobil kullanıcılar için özelleştirme yeteneğinizi sınırlandırabilir.

6. Spam bağlantıları

Ücretsiz WordPress temalarıyla ilgili beni harekete geçiren tek şey, genellikle altbilgiye bağlantılar yerleştirmeleri, bazen şifreli olduğu zamanlarda özelleştirilebilir ve kaldırılamaz. Bu, Google tarafından bağlantı spam’i olarak görülebilir veya siteniz çok fazla trafik toplarsa, çabalarınız yoluyla tema sahibine tonlarca ücretsiz trafik gönderiyorsunuz.

7. Gizli ve kötü amaçlı kod

Ne yazık ki, WordPress topluluğu geliştiricilerin en asilleri değildir ve açık kaynak kodu en güvenilir olanı değildir. Bir geliştirici olarak, kullanmadan önce çevrimiçi depolardan kod alıp güvensizlik açısından gözden geçirebilirsiniz.

Bununla birlikte, internetten teknik olmayan rastgele kod almak için, bu, web sitenize veya cihazlarınıza arka kapıların yanı sıra bir tema içindeki gizli, kötü amaçlı kodlar yükleyebileceğiniz için ayrı bir risk sağlar. Bu gizli kod, WordPress sitenizde spam bağlantıları, güvenlik açıkları ve kötüye kullanımlara neden olabilir. Bilgisayar korsanları, bu tür kötü amaçlı yazılımları çalıştıran çeşitli yerlere kod yükler.

Kötü veya kötü amaçlı kod riskine girmek istemiyorsanız, ücretsiz temalardan uzak durun.

8. Eklenti uyumluluk sorunları

Eklentiler, herhangi bir site sahibinin WordPress’i seçmesinin ana nedenlerinden biridir, çünkü kodlayıcı olmayanların sitelerine özellik eklemesini kolaylaştırırlar. Ücretsiz temalar genellikle en iyi kontrol edilen kod tabanları değildir ve eklentiler eklendikçe bazen sitenizi bozabilir veya bozabilir. Temanızın eklentilerle uyumsuzluğu, birinin gitmesi gerektiği anlamına gelir ve tema ana kod tabanı olduğundan, sitenizi çalışır durumda tutmak için WordPress eklentilerini silmeye başlamanız gerekecektir.

Ek olarak, kalitesiz bir kod tabanı, 3. taraf kodun performansı düşürdüğü ve düzgün çalışması için gerçekten yeniden düzenlenmesi gerektiği anlamına da gelebilir.

Üçüncü taraf araçlar ve özellikler için eklentilerin bir zorunluluk olduğunu düşünüyorsanız, en iyisi ücretsiz temalardan uzak durmanızdır.

9. Sonsuza kadar ücretsiz tema arayışı

Ücretsiz temalar bir düzinedir ve temaları gözden geçirmek, özellikler vardır ve hangisinde ihtiyacınız olan şeylerden daha fazlasına sahip olmak çok zaman alabilir ve tamamen dürüst olmak gerekirse, beğendiğiniz ve istediğiniz tüm özelliklere sahip ücretsiz bir tema bulamazsınız . Temaların tavşan deliğinin derinliklerine daldıkça, tam olarak en güvenli olmayan dosyaları indirebilirsin.

Güvenilir temalar bulmak için, onaylı WordPress tema satıcılarını kullanmalı ve fiyat aralığınızda bir şeyler bulmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki, siteniz çalışmaya başladıktan ve para kazandıktan sonra, daha pahalı bir tema satın alabilir ve sitenizi yeni özellikler ve daha iyi bir görünümle yenileyebilirsiniz.

10. Sürekli geliştirme eksikliği

WordPress yazılımı her yeni güncellemede gelişmeye devam ediyor. Yılda iki veya üç kez, WordPress yeni yazılım sürümleri yayınlar, yeni özellikler, güvenlik yamaları ve çok sayıda başka güncelleme ekler. Bu, tema veya eklentiler gibi 3. taraf yazılımlar değil, gerçek WordPress CMS’nin kod tabanıdır.

Anlayabileceğiniz gibi, çok sayıda hareketli parça var ve ücretsiz temaların desteği olmadığı için kodlama değiştikçe sitenizden gittikçe daha düzensiz davranışlar görebilirsiniz.

Ya uyumlu kalmak ve yeni özellikleri ve güvenlik güncellemelerini kaçırmak için eski WordPress sürümlerinde kalmaya zorlanacaksınız ya da ücretsiz temanızı güncellemek için yeni bir tema ya da geliştirici almanız gerekecek, bu da size olması gerekenden daha pahalıya mal olacak. premium bir tema satın aldınız.

Ücretsiz bir maliyetle gelebilir

Anlıyorum, ücretsiz tekliflere sarılmak kolaydır, ancak bazı durumlarda ücretsiz, gönül rahatlığı için birkaç dolar harcamaktan daha pahalıya mal olabilir. Bir tema seçecekseniz, güvenilir tema satıcılarını kullandığınızdan ve içerik oluşturucuyla doğrudan içeriğiniz olduğundan emin olun, böylece sorunlarınız olduğunda onlara her zaman ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz WordPress temalarının ekosistemde yeri vardır, ancak bir web sitesi oluşturma konusunda ciddi olacaksanız ve müşterilerin onunla etkileşimde bulunmasını istiyorsanız kullanılmamalıdır.


 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir