Poster Tasarımı

poster-tasarimi

Poster Tasarım Nedir?

Poster Tasarımları

Afiş tasarımlarını iki temel kategoride ele alabiliriz; bilgi odaklı afişler ve görsel odaklı afişler. Bu iki temel kategorinin sınırlarının da çok keskin olmadığını belirtelim. Örneğin hem görsel ağırlıklı hem de bilgi verici amaçlar taşıyan afiş tasarımları da birçok tasarımcı tarafından kullanılır.

Bilgi odaklı ve görsel odaklı posterler arasındaki temel fark iki türün de aralarında derin bir ruh farkı olmasıdır. Görsel odaklı posterlerde amaç insanlara daha çok bir duyguyu aktararak onların ilgisini çekmektir. Ancak bilgi odaklı afişler daha çok bir haberi, düşünceyi veya daha genel tabiriyle bilgiyi karşı tarafa aktarmayı amaçlar. Özellikle bilgi odaklı afişlere baktığımızda insanların dikkatini çekmek için kullanılan yöntemlerin çarpıcı bir görsel veya yazı biçimi olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan görsel odaklı afişlerde tasarımcılar çarpıcı renk ve çizimlerle insanların dikkatini çekmeye çalışırlar.

Yaratıcı Tasarımlar

Poster Tasarım Örnekleri

Poster Hakkında

Poster Tasarım Nasıl Yapılır?

Renkli Poster Tasarımı

Renk bir tasarımın iç dünyasına açılan penceredir. Renkler enerjiyi ortaya çıkararak tasarımın ruhunu uyandırır. Bu da insanların ilgisini cezbeder. Poster tasarımı özelinde renkler cesur, narin veya romantik olarak seçilebilir. Ama işin özü renkleri kullanarak o kağıt parçasından ne kadar dışarı çıkarak insanlara temas edebildiğinizdir.

Yazı Biçimi

Bir poster sadece yazı tipleri ile insanlara çok fazla şey anlatabilir. Ciddiyetinizi kalın Sans Serif, şıklığı italik Serif ve eğlenceyi el yazısı benzeri bir yazı fontuyla gösterebilirsiniz. Yazı biçimi seçerken en az 2 adet yazı biçimi seçmelisiniz. Bunlardan birisi başlık bir diğeri ise gövde metni için kullanılabilir.