Brook Preloader

Arşiv

Reklamın Eğlenceli Hali: Eğlenceli Reklam

Reklamın Eğlenceli Hali: Eğlenceli Reklam

İnternet Reklamları Nelerdir?

Markaların ilk amacı ürününü satıp kar etmektir. Ancak, ürünü tüketiciye tanıtmanın çeşitli yolları mevcuttur. Bu tanıtımları ister geleneksel mecrada, ister dijital mecrada yapsın, tüketiciyi reklam kirliliğinden kurtaracak, dikkatini çekerek, ürünün amacını en net ve yaratıcı biçimde anlatan markalar her zaman daha tercih edilebilir. Geleneksel reklam içinde televizyon, radyo, gazete, dergi, outdoor gibi türler varken, dijital reklamın da çeşitli türleri vardır. İnternette yer alan reklamlar,

 internet reklamları olarak adlandırılsa da internet reklamları da özelliklerine göre kendi içerisinde aşağıdaki gibi adlandırılmaktadır:

Pankart, Afiş Reklamlar (Banner)

Tıklandığı zaman önceden belirlenmiş internet sitesine yönlendiren tek bir resim, birbirini takip eden birden fazla resimden oluşan grafik reklamlara pankart veya afiş reklam adı verilmektedir. Günlük kullanımda, İngilizce’deki şekliyle banner olarak kullanılmaktadır.

 Zenginleştirilmiş Reklamlar

Afiş reklamların daha da geliştirilmiş hali olarak ortaya çıkan zenginleştirilmiş reklamlar, animasyonlar, hareketli görüntüler, etkileşimli uygulamalar ve özel efektler içermektedir. Bu tür reklamlarda video ve ses de kullanılabilir.

İçerik Sponsorluklar

Reklam veren kendi markası, ürünü veya hizmeti konusunda bir içerik hazırlayarak bunu yayınlayacak kuruluş ile anlaşarak bu içeriğin yayınlayacak kuruluşun internet sitesinde yer almasını sağlamaktadır. Bu tür reklamlar bir haber veya ilgili bir içerik gibi sunulmaktadır.

Elektronik Posta Reklamları

Elektronik posta yoluyla yapılan reklamlarda şirketler önceden hedef kitlesinde yer alan kişilerin bilgilerini (isim, soy isim, iletişim bilgileri, demografik bilgileri vb.) veri tabanına işlerler. Ardından, reklamı yapılacak ürün veya hizmetin bu veri tabanı içerisinde kimlere hitap ediyorsa o kitle seçilerek, elektronik posta yoluyla hedefe yönelik reklam yapılabilmektedir. Elektronik posta reklamcılığı diğer reklam çeşitleri ile karşılaştırıldığında çok daha fazla kişiselleştirilebilir bir reklam çeşididir.

Fırlayan Kutu Reklamları (Pop-up)

İnternet reklamlarının diğer bir çeşidi olan fırlayan reklamlar kullanıcının bir internet sitesinde dolaşırken birden dolaştığı internet sitesinden bağımsız açılan pencerede yer alan reklamdır.

Video Reklamları

İnternet reklamları arasında yer alan ve görselliği diğer reklamlara göre daha güçlü olan bir diğer reklam çeşidi ise video reklamlarıdır. Video reklamları kullanıcılara bir videoyu izlemeden önce gösterilen genellikle 15 – 30 saniye aralığında olan reklam videolarıdır.

Arama Motoru Reklamları

Kullanıcının arama motoruna girip aramak istediği kelime veya kelimeleri girip arama yaptıktan sonra karşısında çıkan reklamlara arama motoru reklamları denir.

Sosyal Medya Reklamları

İnternet reklamcılığında diğer bir tür ise sosyal medya reklamlarıdır. Özellikle son yıllarda kullanıcılar sosyal medyayı günlük yaşantılarında sık olarak ziyaret etmekte ve durum güncellemeleri yapmaktadırlar. Sosyal medyada yer alan kişiler gerçek bilgilerini bu platformlarda paylaştıkları için reklam verenler için doğru hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.    Yukarıdaki internet reklamı türlerine bir yenisi daha eklendi diyebiliriz: Eğlenceli reklam: Tüketicilerin ilgisini çekmek için, yeni trend internet reklamı olarak düşünülebilir. En bilinen hali ile ürün yerleştirme türü ile bilinmektedir. “Bu kategoride zaman zaman dijital oyunlar, viral uygulamalar, ambiyans, flah mob, sinema, eğlence programları, yarışmalar gibi eğlence ü rü nlerine yerleşerek hedef kitlesini etkilemeyi amaçlamaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir