Arşiv

Renk Psikolojisini Kullanarak Dönüşümler Nasıl İyileştirilir

Renk Psikolojisini Kullanarak Dönüşümler Nasıl İyileştirilir

Hayatınızda ‘ilk izlenim son izlenimdir’ sözünü epeyce duymuş olmalısınız. İnsanlar bunu sadece söylemek uğruna söylemiyor; bazı gerçekleri barındırıyor.

Hedef kitlenizin web sitenizden ürün alıp almayacağına karar vermesi için gereken tek şey sadece birkaç saniyedir.

Burada potansiyel kitlenizin dikkatini çekmek ve onları ürünlerinizi almaya zorlamak için renk psikolojisinin ihtiyacı ve önemi devreye giriyor.

Renk Psikolojisi Nedir?

Renk psikolojisi temelde güzel renkler ve kombinasyonları yardımıyla dikkat çekme yöntemidir.

Web siteniz için doğru renk şemasını seçmek önemlidir. Pazarlamada renk psikolojisi, müşterileri çekmede hayati bir rol oynar, teklifleriniz hakkında bir algı oluşturmalarına yardımcı olur ve satın alma kararlarını olumlu yönde etkiler.

Kırmızı renkli afişte satış mesajını gösteren alışveriş merkezleri ve marka satış noktaları görmüş olmalısınız.

Ama nedenini merak ettiniz mi? Bunun tek nedeni kırmızı, heyecan yaratma gücünün yanı sıra aciliyet duygusu ve merak uyandıran en canlı renk olarak kabul ediliyor.

Coca-Cola, logosundaki ana renk olarak kırmızıyı kullanan önemli bir markadır.

Her rengin oynayacak farklı bir rolü vardır. Alıcıların veya hedef kitlenin zihninde ürün algısının oluşmasında ek katkı sağlayan bir unsur görevi görür.

Çok fazla zamanınızı harcamadan, size en iyi sekiz renk ve bunları kullanarak mesajlarını iletmeyi tercih eden endüstriler hakkında kısaca bilgi vereyim.

1. Kırmızı

Kırmızı renk, aciliyet duygusu yaratmanın yanı sıra insanlarda duyguların fışkırmasına neden olan en duygusal renk olarak kabul edilir. Yaşamın, cesaretin ve heyecanın anlamını taklit eder.

Kırmızı Şunlar İçin Popüler – Renk, yiyecek ve içecek, ulaşım, tarım ve teknoloji gibi endüstriler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı Şunlar İçin Önerilmez – Bir hastaneniz veya aslında herhangi bir sağlık bakım biriminiz varsa, olumsuz ve şüpheli bir imajı temsil ettiği için tekliflerinizi pazarlamak için kırmızı renk kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca uzmanlar, kırmızı rengin ev eşyalarının pazarlanmasında kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Logolarında Kırmızı Rengi Kullanan Markalar – Virgin cep telefonları, McDonald’s, Coca-cola, Kelloggs, KFC, Colgate, Nike ve Red Bull.

2. Mavi

Mavi renk en çok tercih edilen ve hayranlık uyandıran renklerden biridir çünkü renk perdeleri bile maviyi görebilir. Mavi, web’de ve ayrıca markalaşma için en popüler kullanılan renklerden biridir. Birkaç banka ve finans kurumu, bu rengi güvenlik ve emniyeti temsil etmek için kullanır. Üretkenliği, güveni ve huzuru temsil eder.

Mavi Kullanım Alanları – Logolarında öncelikle sağlık, finans, enerji, uçaklar, teknoloji ve tarım gibi endüstriler tarafından kullanılır.

Mavi Şunlar İçin Önerilmez – Otomobil, giyim ve gıda sektörlerinde kullanılması tavsiye edilmez.

Logolarında Mavi Rengi Kullanan Markalar – PayPal, OralB, Skype, LinkedIn, IBM, Facebook, Ford, Pepsi, Visa Kartları ve Yes Bank.

3. Yeşil

Yeşil renk barışı, büyümeyi, uyumu ve doğayı simgeler. Başkalarına yardım etmeye veya hayatlarını iyileştirmeye çalışan markalar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yeşil Kullanım Alanları – Karmaşık süreçleri kolaylaştırarak yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olan sektöre ait şirketler markalaşma için yeşil rengi kullanıyor. Bu endüstriler arasında enerji, gıda, finans, teknoloji ve ev vardır.

Yeşil Şunlar İçin Önerilmez – Sağlık, havacılık, otomobil ve sağlık gibi sektörlerde kullanılması tavsiye edilmez.

Logolarında Yeşil Rengi Kullanan Markalar – Whole Foods, Animal Planets, Subway, Spotify ve The Body Shop gibi markalar, marka logoları için yeşil renkler kullanır.

4. Turuncu

Turuncu renk hırsları, güveni ve coşkuyu gösterir. İşletmeler bunu şimdi satmak, şimdi kaydolun, bugün satın alın, ücretsiz fiyat teklifi alın vb. Gibi harekete geçirici mesaj düğmeleri için kullanıyor. Turuncu rengin hem CSS hem de HTML 4.01 tarafından tanınan tek renk olduğuna dikkat etmek önemlidir. .

Portakal İçin Popüler – Turuncu renk, sağlık sektörleri ve bilişim sektörü için oldukça ünlüdür.

Turuncu Şunlar İçin Önerilmez – Havacılık, otomobil finansmanı, enerji ve giyim gibi sektörler genellikle markalarını turuncu renkte pazarlamayı tercih etmezler.

Logolarında Turuncu Renk Kullanan Markalar – Fanta, Nickelodeon, Harley-Davidson ve Hooters.

5. Siyah

Siyah renk otorite, üstünlük, zarafet ve gücü kopyalar. Lüks ürünler veya stil ifadesi yapmak için kullanılan ürünlerin pazarlanması amacıyla yaygın olarak tercih edilmektedir.

Siyah İçin Popüler – Yukarıda da belirtildiği gibi lüks ve prestijli ürünlerin pazarlanmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle lüks otomotiv markaları, giyim markaları ve teknolojik markalar, ürünlerinin reklamını yapmak için siyah rengi kullanır.

Siyah İçin Tavsiye Edilmez – Ürünlerini sunmak için tarım, ev, yiyecek-içecek, finans ve sağlık sektörleri tarafından tercih edilmemektedir.

Logolarında Siyah Rengi Kullanan Markalar – Blackberry, Chanel, Jaguar, Mont BLANC ve Louis Vitton.

6. Beyaz veya Gümüş

Gümüş veya beyaz renk, mükemmellikten başka hiçbir şeyi kopyalamaz. Hassasiyet konusundaki mesajını rahat bir tavırla iletmek isteyen markalar, pazarlamak veya mesajlarını veya marka iletişimlerini sergilemek için beyaz rengi tercih ediyor.

Beyaz Kullanım Alanları – Sağlık işletmeleri, kartvizit tasarımı, hayır işleri ve giyim markalarını teşvik etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Beyaz İçin Tavsiye Edilmez – Tarım, havacılık, enerji, teknoloji, finans ve yiyecek ve içecek endüstrisinde beyaz veya gri kullanılması tavsiye edilmez.

Logolarında Beyaz Rengi Kullanan Markalar – Apple, Asos, Honda, Ralph Lauren, Uber ve Adidas.

7. Mor

Mor renk, kozmetik, gıda veya BT ürünleriyle uğraşan şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Zenginlik, telif hakkı, statü ve gücü temsil eder. Herhangi bir yaştan kadınları hedefleyen ürünlerle ticaret yapıyorsanız iyi sonuç verebilir.

Mor Şunlar İçin Popüler – Güzellik sağlığı, finans veya teknoloji ile uğraşan şirketler veya markalar, markalarını ve tekliflerini pazarlamak için mor rengi kullanır.

Mor Kullanılması Önerilmez – Morun kullanılması havacılık, ev, giyim, otomobil, enerji veya tarım sektöründe birçok soruyu gündeme getirebilir.

Logolarında Mor Rengi Kullanan Markalar – Cadbury, Yahoo, craigslist, Taco Bell, Crown Royal ve çok daha fazlası.

8. Sarı

Sarı renk neşe, mutluluk, pozitiflik, akıl ve enerjiyi temsil eder. Sarı renk genellikle yiyeceklerle ilişkilendirilir ve müşterilere neşe ve dokunuş getirme amacıyla çalışan markalar tarafından popüler olarak kullanılır.

Sarı Kullanım Alanları – ev, gıda veya enerji ile uğraşan endüstriler.

Sarı Şunlar İçin Önerilmez – Tarım, sağlık, havacılık, giyim, otomobil ve finans gibi endüstri üzerinde en önemli etkiye sahip olmayabilir.

Logolarında Sarı Rengi Kullanan Markalar – DHL, Pennzoil, Shell, National Geographic, Lays, Nikon, Snapchat, Ikea, Ferrari ve Burger King.

Bonus: Web Siteniz İçin Renk Şemalarına Karar Vermek İçin En İyi İpuçları

  • Renklerin duyguları etkileme eğilimi olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. Web sitenizin renk şemalarını ve olası müşteri tabanı üzerindeki etkilerini anlamanız şiddetle tavsiye edilir. Bu, renk psikolojisinin nihai dönüşümleriniz üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için yararlı olduğunu kanıtlıyor.
  • Erkekler ve kadınlar farklıdır, tercihleri ​​ve renk psikolojisinin etkisi de farklıdır. Ağırlıklı olarak kadınlara odaklanan bir markanız varsa, nihai satış şansınızı en üst düzeye çıkarmak için pembe ve kırmızı gibi kadınsı renkler kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Öte yandan toplumun erkek kesimine odaklanan bir marka ile uğraşıyorsanız mavi ve siyah gibi renkler ideal olarak algılanıyor. Genel püf noktası, sadece cinsiyetin çatallanmasını göz ardı etmemesidir.
  • Web siteniz için bir renk veya bir kombinasyon seçmeden önce, hedef kitlenizin demografik özelliklerini anlamak çok önemlidir. Hedef kitlenizin renk seçimleri ve tercihlerinin zaten farkında olmanız faydalı olacaktır.
  • Bir renk kombinasyonu teması eklemeyi planlıyorsanız, önce markanızı ve amacını iyice anlamalısınız. Bu çok önemlidir çünkü tüm renkler her markaya, sektöre veya şirkete uymaz. Marka mesajını zahmetsizce aktarmanıza yardımcı olacak bir renk kombinasyonu seçmeye odaklanmalısınız.
  • Web sitenizin herhangi bir yerine herhangi bir renk koymayın. Web sitenizin görsel olarak estetik ve hedef kitleniz için çekici görünmesine yardımcı olduğu için bir tekdüzelik izlemelisiniz. Ayrıca, CTA’larınızı koyu veya koyu renklerle vurguladığınızdan emin olun, böylece içeriğin geri kalanından sıyrılırlar ve kendileri için konuşabilirler.

Sonuç

Renk psikolojisi, yaratıcı zihninizi özgür bırakmanın çok ötesinde. Aslında daha çok hedef kitlenizin tercih ettikleri bir renk teması oluşturarak ilgisini çekmek ve bu onların markaya dair olumlu bir algı oluşturmalarına yardımcı olmaktır. Renk psikolojisinin gücü, dönüşüm oranını iyileştirmek ve nihai geliri artırmak için web tasarımcıları ve UI / UX tasarımcıları tarafından stratejik olarak kullanılır.


 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir