(SEO) Arama Motoru Optimizasyonu

Bugüne değin Zeo olarak, dijitalde 300’ün üzerinde farklı markanın daha başarılı olması için onlara destek olduk. Ancak hikayemiz 2006 yılında, Türkiye’nin bu alandaki ilk SEO blogunu açmamızla beraber başlıyor. SEO’daki gücüyle büyümüş bir ajans olarak, oldukça tecrübeli olduğumuz basit bir danışmanlıktan ziyade, detaylı analizler sonucu ürettiğimiz çözüm önerileri sayesinde bu alanda sizinle paylaşabileceğimiz çok sayıda başarımız var.

Kısaca SEO Nedir?

Kısaca SEO, İngilizce’de “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Günümüzde dijital pazarlama alanında en önemli alanlardan biri olan SEO, Türkiye’de de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak da biliniyor. Kullanıcılara yaptıkları sorgulara yönelik en alakalı, doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google’ın ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerini etkin biçimde öğrenerek bunlara göre gerekli optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamına SEO deniliyor.

İlk deneyim : SEO nasıl yapılır?

Birçok firmanın beyan ettiğinin aksine tek başınıza da SEO yapabilirsiniz. SEO yapmanın bir ekip işi olduğunu gerçeğini inkar etmemekle beraber tek başına da yapılabilir olduğunu biliyoruz. Süreç içersinde çok fazla detay ve faktör olması sadece tek bir kişi için biraz fazla zorlayıcı olabilir. Bu kadar faktör varken de SEO nasıl yapılır? sorusunun cevabı tabiki de yardımcı araçlar, bolca çaba ve gayretle. İhtiyacınız olan nerden başladığınızı bilmek.

SEO Başlangıç

Öncelikle internet siteniz veya müşteriniz için temel ihtiyacı belirlemeniz ve tam olarak nereyi hedeflediğinizi çok iyi belirlemelisiniz. Günlük düzenli makale, içerik, blog paylaşan bir siteye göre kurumsal butik bir işletmenin şansı daha düşüktür çünkü genellikle işletme siteleri yapılır ve bırakılır. Çok nadir içerik girişi yapılır ve güncellenmezler. Bir internet sitesinden en önemli faktörlerden birisi güncelliktir ve ne sıklıkla içerik girdiğinizdir. İçerikten kastımız sadece blog, makale veya yazı paylaşmak değil internet sitesinin portföyüne eklemeler yapılması, yapılan işlerin örneklerinin eklenmesi gibi çok çeşitli olabilir. Bu güncellemeleri yaparken hangi faktörleri ön planda tutarak içerik girişi yapacağınızı da bir sonraki bölümde değineceğiz.

Genel SEO Faktörleri
 1. Alan Adının Yaşı
  • Alan adının süresi
  • Kısa alan adı
 2. Özgün ve Uzun İçerik
  • Makale Yazma Faktörleri
  • A’dan Z’ye Makale
 3. Sosyal Paylaşım
  • Hangi Araç Daha Etkili?
  • Sosyal Medyayla SEO
 4. SSL Sertifikası
  • SSL Türleri
  • SSL Türlerinin SEO’ya Etkisi
 5. DR70 Sitelerden Link
  • DR70 Nedir?
  • Linkin Önemi
 6. Kırık Linkler
  • 404 Sayfaları
  • Yararlı Yönlendirme Kodları
 7. Sitenizin Açılış Hızı
  • Google Pagespeed Insight
  • SSL Türlerinin SEO’ya Etkisi
 8. Güncellenme Sıklığı
  • Ziyaret Sıklığı
  • Yazı Planlamaları
 9. Sunucuzun Lokasyonu
 10. URL Yapısı
  • URL Yapılarının Düzenlenmesi
  • Neye Göre URL

1. Sayfanın Yaşı

SEO’da sayfa yaşı faktörü en önemli faktörler arasındadır. Sayfanın Google kayıtlarında daha eski tarihte açılmış olması SEO açısından avantajlı olmaktadır. Bu aşama da geçmişe gidip sitenizi açıp gelemeyeciğinize göre yapabileceğiniz en doğru hareket alan adınızı en az 5 yıl satın almak. Alan adının bitiş süresi daha ileriki tarihli olan internet siteleri daha büyük bir avantaja sahip olmaktadır.

2. Özgün ve Uzun İçerik

İçeriğin yeterli uzunlukta olması, en önmeli SEO Faktörleri arasındandır. Google’da ilk sırayı alan sayfalara yoğunlukla 700 – 800 kelime arasında içerik uzunluğuna, ikinci sırayı alanlar 500 – 600 kelime uzunluğuna sahip sayfalar olmaktadır. Eğer sürekli içerik üretimi yapıyorsanız en az 300 kelimeyi geçtiğinizden emin olun.

3. Sosyal Paylaşım

Sosyal medya üzerinde yaptığınız ve sitenize bağlantı verdiğiniz içerikler belli durumlar dışında SEO için öneme sahip sahip değildir. Yüksek etkileşimli sosyal medya hesaplarınız dışında sitenize vereceğiniz bağlantılar SEO’ya direkt olarak etki etmeyecek sadece ziyaretçi yönlendirmiş olacaksınız.

4. SSL Sertifikası

2014 yılında SSL Sertifikasının SEO’ya etkisi olacağı belirtilmişti ve internetteki sitelerin %80’inde SSL Sertifikası olmamasına rağmen SSL’li sitelere göre önce çıktığı görülmektedir. Süreç neyi gösterir bilinmez ama yine internet sitenizin bir sertifikaya sahip olması sizin için bir avantajdır.

5. DR70 Sitelerden Link

Google tarafından açıklanan DR70 sitelerinden alınan linklerin hiçbir önemi yoktur! Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki durum tam olarak böyle değil. DR70 siteleri az da olsa site için pozitif yönde gelişim göstertiyor. Tercih tamamen sizin.

6. Kırık Linkler

Kırık linklerin SEO’ya etkisi öyle bahsedilen veya sayfanın ulaşılamaması durumları kritik değer taşımıyor. Bilinen bu yanlış yine de Google tarafından ceza almanıza neden olabilir. Google bu bağlantıları fark ettiğinde siteniz için olumsuz sonuç verebilir. Sitenizdeki bağlantılara dikkat etmelisiniz.

7. Sitenizin Açılış Hızı

Sitenizin Google’ın gelişen kullanıcı deneyimi politikası ile yüksek bir açılış hızına sahip olması gerekir. En azından Google Page Insight tarafından yeterli bir puan alması internet ortamındaki rekabetinde size güç verecektir. Unutmayın ki yavaş açılan siteler anlık kullanıcı kaybında neden olur.

8. Güncellenme Sıklığı

Güncel yazı yazmanın SEO’ya etkisi düzenli olarak Google crawler’ını siteye çağırmayı sağlayacağından yazdığınız yazılar çok daha sık index almaya başlayacak SEO etkilerini çok daha hızlı anlayacaksınız.

9. Sunucunuzun Lokasyonu

İnternet sitenizi barındıran sunucunu hangi ülkede olduğu önemli bir faktördür. Hizmet verdiğiniz bölgede bulunmayan sunucular daha yavaş açılış sürelerine sahip olacaklarından site açılış hızı ile de bağlantılıdır.

10. URL Yapısı

URL yapısının SEO’ya etkisi faktörler arasından yüksek öneme sahiptir. Giren kişinin bağlantıya baktığında dahi anlayabileceği siteler diğerine göre her zaman daha üst sırada yer alıyor. Google’da genellikle birinci sırayı alan siteler 17 karakter, ikinici sırayı alan siteler ise 26 karakter civarında oluyor. Linkleriniz ne çok kısa olmalıdır ne de çok uzun. Kararında bırakmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Alan Adının SEO'ya Etkisi

Alan adları sitenin temel yapı taşıdır. IP bloklarını okunabilir ve kolay ulaşılabilir hale getiren alan adları kısa ve anahtar kelime oldukları taktirde daha da önem kazanıyor. Bunların yanı sıra belirli bir yaşın üzerindeki ve düzenli olarak yayında kalan bir alan adı diğer alan adlarına rekabette bir adım önde oluyor. Tabi ki diğer hiç bir faktörde olmadığı gibi burada da “yaşlı bir alan adının sıralaması geçilemez” klişesi yok. SEO’yu bir puan toplamaca oyunu gibi düşünebilirsiniz. Buradan puan kazanamıyorsanız başka bir yerden çok daha fazlasını kazanmalısınız.

Alan Adının Kalan Süresi
Alan adının kalan süresi SEO için önemli bir faktördür. Alan adının süresi bitmeye yakın olan siteler arama motorlarının gözünde kapandı kapanacak niteliği taşır ve sıralamada görülen değeri azalır. Süresinin bitmesine 20 gün kalmış bir internet sitesi zengin bir içeriğe sahip dahi olsa yayından kalkma ihtimali ağır basmaktadır.
Anahtar Kelime Alan Adı
Yazdığımız makalelerde içeriklerde anahtar kelime belirleriz ve ona odaklanırız. Alan adının kendisi de tam olarak bir anahtar kelimedir ve sitenin tamamında kullanılır. Çoğu zaman Google alan adıyla eşleşen siteleri daha üst konumlarda sıralandırır. Belirtmekte fayda varki bir 10 sene öncesine göre anahtar kelime alan adları artık daha az değerli.

Özgün ve Uzun İçerik

Bir makale yazarken nelere dikkat etmeli? makale yazmanın püf noktarı nelerdir? ve makaleden verim nasıl alınır? konuları SEO uyumlu makale yazmak denince olmazsa olmazdır. Genel olarak değinecek olursak en verimli makaleler 700-800 kelime arasında, sonrasında 500-600 kelimelik makaleler gelmekte. Makalelerde 300 kelime genellikle kullanılan miktardır. Özellikle SEO uyumlu makale yazmaya yeni başladıysanız 300 kelime makale yazmanızı tavsiye ederiz. Bütünde kelime sayısını tamamlamak için yazılar hem okuyucu için hemde arama motorları için daha büyük bir problem olabilir.

Okunabilirlik
Cümlenin Uzunluğu : Rahat okunabilir bir makale yazmak için virgül(,) yerine nokta(.) tercih etmelisiniz. Virgül ile ayırıp devam ettirdiğiniz cümleleri mümkün olan şekilde nokta ile tamamlayarak yeni bir cümleye başlamalısınız. Kullanıcılar ve arama motorları uzun cümleleri okurken zorlanır ve daha düşük bir etki alırsınız.

Paragraf Uzunluğu : Paragraflar akademik kitaplarda olduğu gibi dur duraksız yazılardan oluşmamalı. Kelime yoğunluğunu tamamlamak için sayfayı yazıyla doldurmamalısınız. Paragrafların belli bölümlerini ( Önerilen en fazla 150 kelime) başlıkla ayırmalısınız. Başlık kullanmak okunabilirliği arttıracağı gibi daha fazla anahtar başlık kullanmanıza da olanak sağlayacaktır.
İç Linkler
Yazdığınız bir yazıya iç link vererek diğer sayfalarınızın da bu yazıdan beslenmesini sağlayabilirsiniz. Benzer içerikte yazdığınız yazıları iç link vererek daha fazla hit kazandırabilirsiniz. Genellikle arama motorlarında rekabeti fazla olan kelimelerde üst sırada çıkan siteler tek bir paylaşımla bu yerlere sahip olmazlar. Sitelerini incelediğinizde birbirine link verilmiş alakalı veya alakasız pek çok yazıya erişebilirsiniz.
Dış Linkler
Yazdığınız bir yazıda her zaman kaynakça siz olamazsınız. Dışardan topladığınız ve derlediğiniz yazılarınızda içerik aldığınız siteleri mutlaka not edin. Yazılarınızda ilgili yerlere kaynakça olarak link vermek SEO için olumlu bir değere sahiptir.
Anahtar Kelime Belirleme
SEO için kullandığınız araçlar birer sihirli değnek değildir. Çoğu zaman işleri çok kolaylaştırdıkları bir gerçek ama iş sizin yazınızın üzerinde nerde yoğunlaştığınızda bitiyor. Ve tabi bu yoğunluğu tam olarak nasıl yansıttığınıza bağlı. Anahtar kelime belirlemek yapabileceğiniz en kolay iş olabilir ama bu anahtar kelimeyi öne çıkarmak biraz daha zordur. Belirlediğiniz anahtar kelimeyi yazınızın içerisinde %1 ile %3 oranında geçirmelisiniz. Kullandığınız başlıklar ve cümleler belirlediğiniz anahtar kelimenin arama motorları tarafından en çok aranan nitelikleri içermesi de gerekir.

Örneğin anahtar kelimeniz Makale Yazmak olsun. Yazdığınız makalenin %1 ile %3'ünde Makale Yazmak geçmelidir. Belirleyeceğiniz başlıklar, alt başlıklar ve anahtar kelimeler bağlantılı olmalıdır.

Makale Yazmak Konusu için örnek başlıkla şöyle olabilir;

SEO Uyumlu Makale Yazmak

300 Kelime Makale Yazmak

Akademik Makale Yazmak

Anahtar Kelime Dağılımı
Belirlediğiniz anahtar kelimeyi ilk paragrafta sürekli kullanayım veya hepsini alt tarafa yığayım şeklinde bir düşünceniz varsa unutun. Anahtar kelimenin bütüne yayılarak yazılan yazılar SEO açısından çok daha etkili olmaktadır. Belirlediğiniz anahtar kelimeyi tüm paragraflarda orantılı kullanmaya özen gösterin.
İlk Paragrafta Anahtar Kelime
Belirlediğiniz ve yazınınızın merkezine aldığınız anahtar kelimeye mutlaka ilk paragrafınız yer verin. Paragrafın ilk kelimelerinde kullanmanız okuyucu ve arama motoru için konunun anlaşılması için daha hızlı etki gösterecektir.
Anahtar Kelime Uzunluğu
Anahtar kelimeler kullanıcıların aramaları ile belirlendiği için belirlediğiniz anahtar kelimelerin mümkün olduğunca kısa olmasına özen gösterin. Eğer hiti yeni oluşan bir siteye sahipseniz 1 veya 2 kelimeli anahtar kelimelerden ilk zamanlar kaçının. Rekabeti yüksek olan anahtar kelimelerle rekabet etmek için öncelikle aynı anahtar kelimenin 3 veya 4 kelimelik olanı ile başlayabilirsiniz.

Örneğin : Google aramasında kanat tarifi 5.910.000 sonuç verirken, fırında soslu kanat tarifi 116.000 sonuç vermektedir. Yazdığınız makalede anahtar kelime uzunluğunuzu rekabeti dikkate alarak seçmenizde büyük fayda var.

Not: Rekabeti fazla diye aynı anahtar kelimeyi birden fazla kullanmanız size avantaj yerine dezavantaj kazandırır. Arama motorlarının gözünde aynı anahtar kelimeli iki yazınız birbirlerinin öne çıkmasını engelleyecektir.
Başlık Piramidi
Başlık kullanımı abartılan yazılar daha düşük verim almaktadır. Her paragrafı bir başlıkla beslemelisiniz. Çok kısa yazılar için başlık kullanımı dezavantaj sağlamaktadır. Başlık kullanırken en çok tercih edilen yöntem büyük başlıktan küçük başlığa doğru gitmeniz ve bu başlıkların birbiri ile bağlantılı olmasıdır. Ana başlıktan (H1) sonra gelen (H2) başlığı ana başlığı (H1) destekler nitelikte olmalıdır. Aynı şekilde (H2)'nin altına atacağınız (H3) başlığı da (H2)'yi desteklemelidir.

Örnek olarak;
(H1) Gayrimenkul Türleri
--- (H2) Konut
------ (H3) Belediye Binaları
------ (H3) Dupleksler
--- (H2) Arazi
------ (H3) Çitlikler
------ ...

Sosyal Paylaşım

Sosyal paylaşım sitelerinden gelen ziyaretçiler SEO için büyük bir etken olmasa da pozitif yönde bir katkı sağladığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sitenizin konseptine göre hangi sosyal medya aracını tercih edeceğiniz tamamen sizin kararınızdır ki listenin başında Google+, Facebook, Pinterest ve Twitter gelmektedir. Görsel ağırlıklı bir sitenin Pinterest tercih etmesi olasıdır. Özellikle hazır alt yapı bir platform kullanıyorsanız Joomla, WordPress, Opencart vb. sitenizi kolayca Pinterest ile bağlayabilirsiniz. Artık paylaştığınız içeriklerin görselleri ve bir açıklaması her seferinde Pinterest tarafından desteklenecektir. Benzer bağlantıları diğer sosyal medya platformaları için de bulabilirsiniz.

En Doğru Sosyal Medya Platformu Hangisi?
Giriş yazısında da belirttiğimiz gibi platformları nasıl kullanacağın hangisinden link vereceğiniz bağlantı alacağınız tamamen sizin ihtiyacınıza bağlı. Blog, makale ve içerik yazarlar genellikle yazılarını Google+ üzerinde paylaşır ve kendi sayfalarını da linklerler. Görsel ağırlıklı bir internet sitesi Pinterest'i tercih edebilir.
Sosyal Medyayla SEO yapmak
Sosyal medya üzerinden SEO yapmak yerine makalelerinize biraz daha fazla eğilirseniz daha fazla verim alacağınıza eminiz. Sosyal medya platformlarından alınan dönüşler yüksek etkileşime sahip sayfa sahipleri tarafından daha verimli oluyor. Akış genellikle internet sitenize giren bir ziyaretçiye kendinizi takip ettirmeniz ile başlar. Sosyal medyayla SEO yapmak sizi daha çok yorabilir.

SSL Sertifikası

SSL sertifikalı sitelerin 2014’te Google tarafından yapılan açıklaması ile “daha önemli olacak”, “daha üst sırada olacak” algısı oluşturuldu. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyorki internet sitelerinin %80’i bu sertifikaya sahip olmasa bile sahip olanlardan daha üst sırada çıkabiliyor. Sonuç Gösteriyor ki SSL sertifikası olup olmaması bir uçurum değil.

Peki SSL sertifikalarının da türleri olduğunu, türlerine göre güvenliklerinin arttığını, kurumsal evrak gönderilerek 2,3 günde alınan bir SSL sertifikası ile şipşak alınan bir SSL sertifikası arasındaki farkların da SEO’yu etkileyeceğini biliyor musunuz?

SSL Türleri
Alan Adı SSL : Hemen hemen her site bu SSL sertifikasını kullanır. Şip şak dediğimiz SSL türü budur. Alan Adı SSL adres çubuğundaki kilidi aktifleştirmektedir. Adres çubuğunuzda yeşil kilit işaretinin yanmasını sağlar. Bu sayede müşterilerinize SSL sertifikası ile sitenin korunduğunu gösterebilirsiniz.

Organizasyon SSL : Güvenlik seviyesinin en üst düzeyde olduğu SSL türüdür. Bu sertifika internet sitesinin tamamen kurumsal olduğunun kanıtıdır. Adres çubuğunda kurumsal ünvanınızın tamamı yer alır.

Genişletilmiş SSL : Organizyon SSL'e kıyasla ekstra güvenlik içerir ve ek olarak adres çubuğunda firmanın logosu da yer alır.
SSL Türlerinin SEO'ya Katkısı
Alan Adı SSL hemen hemen herkesin erişebildiği ve alabildiği SSL türüdür. Eğer sunucunuz Let's Encrypt destekliyorsa ücretsiz olarak SSL kullanabilirsiniz. Genişletilmiş SSL ise Alan Adı SSL'e göre SEO olarak özellikle E-ticaret veya kullanıcı girişinin olduğu bir internet siteniz var ise çok avantajlıdır. Daha fazla sıralama ve güven kazanmanız için harika bir araçtır çünkü evrak gönderilerek kurumsallık kanıtlanarak alınır. Google gözünde internet sitesi onaylanmıştır ve sertifikaya sahiptir.

Ücretsiz alınan SSL'e göre bilgi çalınması durumunda teminat içerir. SEO açısından Comodo gibi teminatlı yıllık 8-9$'a satılan SSL'ler size pozitif bir avantaj sağlayacaktır.

DR70 Siteler & Backlink

Sitenize hit kazandırmak için başka sitelerle destekelemek isteyebilirsiniz. Bu bölümde sonuç odaklı direkt olarak erişebileceğiniz ve kendi internet sitenizi kaydettirebileceğiniz dofollow, nofollow backlink ve profil oluşturma sitelerini sizlerle paylaşacağız. Buradan aldığınız linkler belirli bir süre sonra backlink haznenize eklenecektir.

Kırık Linkler

Kırık linkler sayfanız için kabus haline gelebilir. Baştan yanlış link yapısı ile kurulmuş bir internet sitesinin sonradan doğru bir link yapısına geçmesi özenli ve dikkatli bir çalışmayla mümkündür. Ne yaptığınızı neden yaptığınızı iyi biliyor ve bilincinde yapıyor olmalısınız. Özellikle URL Yapısının SEO’ya Etkisi kısmında da değineceğimiz link değişikliği olması durumunda 404’e düşen sayfalar sitenizin yüksek ziyaretçili bir sayfasını kaybetmenize neden olabilir.

404 Sayfaları
404 sayfası özetle sayfanın bulunmadığını, erişelemediğini veya hiç olmadığını gösterir. Eğer daha önceden sitenizde bulunan ve ziyaretçi kitlesine sahip bir adres 404 sayfasına düştüyse uzun süre çözülmediği taktirde Google tarafından ceza yemenize sebep olabilir. 404 sayfalarını kurtarmanın birden fazla yolu olmakla birlikte genellikle kullanılan yöntem .htaccess kodu kullanmaktır. Eğer sitenizin .htaccess dosyasına erişiminiz varsa paylaşacağımız kodlar bir köşenizde not olarak bulunsun.
Yararlı Yönlendirme Kodları
Vereceğimiz yönlendirme kodunu doğru kullandığınız emin olun. 301 yönlendirme sonrası sayfalarınızın yönlenme durumunu mutlaka kontrol edin.

Tüm siteyi yönlendirme :
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.yenisiteniz.com/$1 [r=301,nc]

Tek sayfa yönlendirme :
Redirect 301 /eskisayfa.html /yenisayfa.html

Açılış Hızı

Açılış hızı her geçen gün SEO listesinde bir üst basamağa tırmanmaktadır. Açılış hızının değeri o kadar artmıştır ki Google AMP sistemi ile anlık açılış sürelerine sahip yapıyı hayata geçirmiştir. Özellikle haber siteleri gibi site türlerinde ilk sonuçlarda AMP işaretli sonuçları görebilirsiniz. Hız bu kadar önemliyken bütün faktörleri sağlıyorken hala verim alamıyorsanız siteniz yeteri kadar hızlı olmayabilir.

Birkaç adımda sitemizin hızını analiz etmeyi ve daha hızlı açılan bir internet sitesine nasıl sahip oluruz bunlara değinelim.

Google Pagespeed Insights

Google'a bağlı sitenizi analiz etmenizi ve nasıl bir iyileştirme yaparsanız daha fazla verim alacağınızı özetle karşınıza çıkaran bir Google aracıdır. Oluşturmayı engelleyen kaynaklar, sayfadaki resim türleri ve sıkıştırma önerileri, aşırı büyük resimlerin küçültülmesi, sunucunun yanıt süresi, gereksiz stil dosyaları ve çok daha fazlasını buradan görebilirsiniz.
GTMetrix
GTMetrix Sırası Google Pagepeed Insight (GPI)'a kıyasla daha yaygındır. Günün orda saatlerinde test yaparsanız önünüzde 300 kişilik bir sırada bulabilirsiniz kendinizi. GPI'a göre biraz daha nazik olduğunu belirtmekte fayda var.
Pingdom
Diğer iki araca kıyasla daha az kişi tarafından kullanılan fakat oldukça yeterli bir araç. Sitenizin yavaşlamasına neden olan hataların büyük bir bölümünü burada görerek önlem alabilirsiniz.

Güncelleme Sıklığı

Siteyi güncel tutmanın SEO’ya etkisi yadırganamaz biçimde fazladır. Düzenli içerik giren siteler çok daha hızlı index alır ve sonuçlarının çok daha hızlı etkisini görmeye başlar. Yazdığınız yazı sıklığına, girdiğiniz içeriğe bağlı olarak aynı oranda crawler’lar sitenizi ziyaret etmeye başlar. Her gün aynı saatte paylaştığınız yazılar crawlerin her gün aynı saatlerde sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır.

Ziyaret Sıklığı
Crawler'lar çok fazla ziyaret alan veya çok fazla yazı girişi yapan sitelere diğerlerine göre daha fazla ziyaret eder. Eğer bir makale yazıyorsanız ve hitinizi arttırarak devam ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken öncelikli SEO uyumlu makalenizi her gün veya iki günde bir paylaşır duruma getirmek olacaktır.
Yazı Planlamaları
Ziyaret sıklığını ve index hızını arttırmak için yazılarınızı önceden planlayabilirsiniz. Hazır platformların hemen hemen hepsi yazı planlama özelliğini barındırıyor. Eğer WordPress veya Joomla gibi bir alt yapı kullanmıyor özel yazılım internet sitenize içerik girişi yapıyorsanız; Planlama özelliği olmadığı durumda yazılarını bir yazı editöründe kaydedip her gün yakın saatlerde paylaşmaya özen gösterin.

İleriki tarihe planlayacağınız yazıların yayınlanma tarihlerini birer gün olarak belirledikten sonra saatlerinin de aynı olmasına özen gösterin.

Sunucunuzun Lokasyonu

Hızlı açılma süresi, hizmet verdiğiniz bölge de sunucuya sahip olmak yüksek derece de önem taşır. Sunucunuzun bulunduğu veri merkezi Türkiye konumunda bulunuyorsa daha hızlı erişim ve +SEO puanı elde edersiniz. Aldığınız sunucunun IP adresinin de spam listelerinde, blacklist’te ve diğer eksi yönde faktör oluşturabilecek listelerde olmadığından emin olun. Mümkün olduğunca köklü ve yetkin firmaları tercih edin.

Türkiye Lokasyonlu Sunucular
Sitenizin sunucusu yurt dışında olmasına rağmen yapılan hız testlerinde hızlı yanıt süresine sahip olabilir veya diğer sitelerden hız konusunda daha yüksek puan alıyor olabilir. Unutmayın ki yapılan hız testleri yine yurt dışı sunucuları tarafından yapıldığı için teoride hızınızın yüksek çıkması çok doğaldır.

Hizmet verdiğini bölge Türkiye ise Türkiye üzerinde bir firmayla çalışmanızı tavsiye ediyoruz.
Sunucunun IP Adresi
Sunucunun konumunun dışında bulunduğu IP bloğu da önemlidir. Aldığınız sunucu eğer paylaşımlı bir sunucu ise (genelde yüksek fiyat farkından dolayı paylaşımlı tercih edilir) sizinle aynı blokta olan aynı sektörde bir site işinizi zorlayabilir. Aynı durumda sizinle aynı IP bloğunda dolandırıcılık, cinsel içerikli veya bahis sitesi bulunması sizinde hit kaybetmenize neden olabilir.

Bu durumda ne yapmalı?
Sitenizin bulunduğu sunucu da hangi sitelerin olduğunu kontrol edebilirsiniz. Reverse IP Lookup aracını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. ( Site adresi kısmına kendi sitenizi giriniz.)

Sunucunuzun Lokasyonu

Hızlı açılma süresi, hizmet verdiğiniz bölge de sunucuya sahip olmak yüksek derece de önem taşır. Sunucunuzun bulunduğu veri merkezi Türkiye konumunda bulunuyorsa daha hızlı erişim ve +SEO puanı elde edersiniz. Aldığınız sunucunun IP adresinin de spam listelerinde, blacklist’te ve diğer eksi yönde faktör oluşturabilecek listelerde olmadığından emin olun. Mümkün olduğunca köklü ve yetkin firmaları tercih edin.

Türkiye Lokasyonlu Sunucular
Sitenizin sunucusu yurt dışında olmasına rağmen yapılan hız testlerinde hızlı yanıt süresine sahip olabilir veya diğer sitelerden hız konusunda daha yüksek puan alıyor olabilir. Unutmayın ki yapılan hız testleri yine yurt dışı sunucuları tarafından yapıldığı için teoride hızınızın yüksek çıkması çok doğaldır.

Hizmet verdiğini bölge Türkiye ise Türkiye üzerinde bir firmayla çalışmanızı tavsiye ediyoruz.
Sunucunun IP Adresi
Sunucunun konumunun dışında bulunduğu IP bloğu da önemlidir. Aldığınız sunucu eğer paylaşımlı bir sunucu ise (genelde yüksek fiyat farkından dolayı paylaşımlı tercih edilir) sizinle aynı blokta olan aynı sektörde bir site işinizi zorlayabilir. Aynı durumda sizinle aynı IP bloğunda dolandırıcılık, cinsel içerikli veya bahis sitesi bulunması sizinde hit kaybetmenize neden olabilir.

Bu durumda ne yapmalı?
Sitenizin bulunduğu sunucu da hangi sitelerin olduğunu kontrol edebilirsiniz. Reverse IP Lookup aracını kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. ( Site adresi kısmına kendi sitenizi giriniz.)