Arşiv

Webisodelar Nedir?

Webisodelar  Nedir?

Webisodelar

Dijital mecranın düşük bütçeli olması, tüketicilerin ve markaların interaktif ve hızlı iletişimi gibi opsiyonlar bir araya gelince reklam verenler için de çok uygun bir ortam olmuştur. Tüketicisini çekmek için eğlenceli içerikler üreten markaların son trendi ise webisodelar, son dönemde yükselişe geçen bir tür olarak değerlendirilebilir.

 Webisode, internet televizyonu oluşumunda veya video paylaşım sitelerinde üretilen video içeriğinin her bir bölümüne verilen addır. Bu genelde belli bir isim altında yayın yapan programlarda kullanılır. Webisode 3-4 şeklinde numaralandırılırak bölümlerin ifade edilmesi sağlanmış olur

Webisodelar, dünyada özellikle dijital dünyada çok daha fazla vakit harcayan Z kuşağı için, televizyonda saatler süren içerikleri izlemeyi sevmeyenler için değerlendirilebilir seçenekler içindedir. En yaygın olan webisodelara, ünlü Amerikan dizisi Walking Dead, Battlestars Galactica, Heros Reborn, True Blood, Lost Girl, Türkiye’den ise Bir Erkek Bir Kadın örnek olarak verilebilir.

 Webisodeların bir bu kadar yaygınlaşmasındaki nedenlerden biri de videonun her zaman daha tercih edilir olması. Ericsson ConsumerLab TV & Medya Raporu’na göre, özellikle akıllı telefonlardan video izleme oranlarının dünyada son altı yılda %85 arttığı görülmüştür. Türkiye’de ise, 2014 yılında bugüne,  mobilden televizyon içeriği veya video izleme oranı haftalık 5,3 saate çıkarken, sabit televizyondan içerik izlemek 0,2 saat kısalmıştır.

Eğlenceli reklamların bir çeşidi olan Webisodelardaki bu gözle görülen yükseliş, markaların ve reklamcıların da ilgisini çekmiştir. Webisode reklamlarının tercih edilme sebebleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Uygun Maliyetli: Geleneksel mecraya her zaman daha az maliyetlidir.
  • Kamera Arkası: Webisodelar, tüketiciye, hedef kitlesine her zaman insani yanlarını gösterirken, bir yanda da eğlendirir. Bunun dışında kamera arkasında yaşananlar, hatalar, insanlara her zaman için eğlenceli ve samimi gelmiştir.
  • Bir Mini Dizi Yaratmak: Mini Cooper (Hammer & Coop) gibi bazı markalar, hikâyelerini senaryolaştırarak, uzun soluklu bir dizi yaratmaktadırlar.
  • Hikâye Anlatmak: Pamper’s örneğinde de görüldüğü webisodelar, bir hikâye üzerinden gider.
  • Gerçeği Yakalamak: Webisode reklamlarda uydurulan hikâyeler, şarkı yarışmaları, macera programlarından sonra en çok izlenen reality showlardan, bile daha gerçekçidir.

 

Markalar, iyi bir senaryoyla insanla, tüketiciyi kendisine çekebilir, üstelik aradaki duygusal bağı da kuvvetlendirirse, pazarlamanın amacı olan “gelen tüketiciyi müşteriye çevirme ilkesini de gerçekleştirmiş olur.” Böylece, hem duygusal bağ gelişir ve kuvvetlenir hem de marka sadakati oluşmuş olur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir